ברק: ויקיליקס לא פגעה בישראל

שר הביטחון ביקר היום בתעשייה הצבאית בהוד השרון והתייחס לפרשה שמסעירה את העולם כולו: "הדיפלומטיה תשתנה - בכל העולם יזהרו עם הדיבורים". ברק התייחס גם למינוי ראש המוסד החדש ואמר: "תמיר הוא איש מצוין"

שר הביטחון אהוד ברק בחר להתייחס לראשונה לפרשת ההדלפות באתר ויקיליקס במהלך ביקורו היום בתעשייה הצבאית ברמת השרון, והזהיר מפני השלכותיה על השיח הדיפלומטי. "אני חושב שהדיפלומטיה תיראה אחרת היום. אנשים, דיפלומטים, בכל פינות העולם ייזהרו הרבה יותר כאשר הם מדברים, אני מניח לא רק עם האמריקאיים. במובן הזה, זה ירדד את השיח הדיפלומטי", אמר ברק.

"זה כרגע מקור של סקרנות גדולה בעולם", הוסיף שר הביטחון. "מבחינת ישראל, אני לא חושב שנגרם נזק. אין הבדל גדול, לפי דעתי, בין מה שאתם קוראים בוויקיליקס לבין מה ששמעתם מכולנו בתדרוכי עומק, אולי לא לציטוט וייחוס".

ברק הדגיש גם את הדברים שנחשפו בנושא עמדת העולם הערבי כולו בקשר לנושא האירני, יחד עם דברים נוספים שקשורים בהוויה העולמית ובמידע שבא בחדרים סגורים. "כשזה לא לפרסום, יש תפיסה הרבה יותר מפוכחת של המציאות", אמר ברק.

עוד בהקשר הביטחוני, ברק בירך את ראש המוסד הנבחר ואמר כי "תמיר הוא איש מצוין עם ניסיון מבצעי עשיר ביותר. איש מוכשר מאוד, אחראי, בעל שיקול-דעת, ואני בטוח שעם ההישגים יוצאי-הדופן, המבצעיים והאחרים, שדגן הביא אליהם את המוסד בשמונה השנים האחרונות". ברק הוסיף כי "תמיר הוא איש מצוין כדי להמשיך את המסע הזה, ולהזניק את המוסד אל אופקים חדשים לתועלת כל אזרחי המדינה ולהגברת הביטחון של האזרחים כולם, והביטחון שלנו כשאנחנו מקבלים החלטות".

אקוודור הציעה מקלט מדיני למייסד ויקיליקס

בעוד שכל העולם תוקף את מייסד ויקיליקס על הדלפת הענק, באקוודור דווקא מציעים לג'וליאן אסאנג' מקלט מדיני. בעקבות הסערה שיצר אתר ההדלפות ויקיליקס, הממשלה באקוודור הציעה לאסאנג' מקלט על אדמתה בדרום אמריקה.

סגן שר החוץ האקוודורי, קינטו לוקאס, סיפר בשידור וידאו באתר האינטרנט Ecuadorinmediato על ההצעה. "אנו מוכנים שאסאנג' יהיה תושב אקוודור ללא בעיה וללא שום תנאים. אנו נזמין אותו לאקוודור פה הוא יוכל בחופשיות להציג את המידע והמסמכים שבידיו, לא רק על דפי האינטרנט אלא גם בפורומים ציבוריים אחרים".

עם זאת, סגן השר הביע חשש מכמות המסמכים העצומה המתפרסמת באתר ויקיליקס. "פרסום מידע דיפלומטי מדאיג אותנו", אמר. ממשלת אוסטרליה פרסמה אתמול צו מעצר נגד ההאקר, יליד המדינה וטוענת כי בכוונתה לעצור אותו. בכך מצטרפת אוסטרליה למצוד שמנהל ה-CIA האמריקני אחר אסאנג'.

עם זאת, באתר "ויקיליקס" מבטיחים כי ההדלפה הגדולה רק בראשיתה. עד כה פורסמו 300 מסמכים בלבד, כשפרטים נוספים ממשיכים להיות מודלפים ברשת. באתר האינטרנט מבטיחים כי גל נוסף של מידע יפורסם הערב.

"חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים"

בראשית החודש חשף אתר "ויקיליקס" מאות אלפי מסמכים סודיים על מלחמתה של ארצות הברית בעירק ובאפגניסטן. החשיפה הציבה את ארצות הברית במבוכה רבה, נוכח המידע המסווג. "החשיפה הבאה", הבטיח אז אסאנג', "תהיה גדולה הרבה יותר".

בראיון בלעדי שקיים אסאנג' זמן קצר לאחר החשיפה עם כתבנו בלונדון עמית סגל, סיפר מייסד "ויקיליקס" על שגרת יומו. "אני לא נמלט כדי להגן על חיי, אבל אנחנו חייבים לנקוט אמצעי זהירות מירביים", אמר. "ה-CIA מנסה להביא אותי לארצות הברית".

הפגישה איתו נערכה במקום סודי במרכז מוסלמי בלונדון. הוא הגיע למקום עם שומרי ראש, אחרי החלפה סיטונאית של כלי רכב ומכשירי טלפון סלולריים. "בארה"ב אין תמיכה פה אחד במעשים הפסולים של גורמים מסוימים, וזה נכון גם לגבי חיילים בצבא ארה"ב. נשמעים שם קולות של מתנגדים, שהיו רוצים שהדברים ייעשו בצורה אחרת", הסביר אז אסאנג' את מניעיו בחשיפה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

החשיפה הגדולה ב"ויקיליקס" - סיקור מיוחד:

ארה"ב הפילה את שרתי "ויקיליקס"?

"מלך סעודיה לוחץ על ארה"ב: לתקוף את אירן"

הדלפות ראשונות מהמסמכים: "אחמדינג'אד הוא היטלר"

רה"מ מתייחס להדלפת מסמכי ויקיליקס: "נחכה ונראה"