רה"מ: "מקווה שטורקיה תשנה כיוון"

ראש הממשלה השתתף הבוקר בוועדת העורכים השנתית בבית סוקולוב בת"א, לצד כל עורכי כלי התקשורת בישראל. נתניהו התייחס לחשיפת "ויקיליקס" ואמר: "התאמנו את הפעילות שלנו למציאות של הדלפות". בתשובה לשאלת חדשות 2 באינטרנט, התייחס רה"מ גם ליחסי ישראל וטורקיה. צפו בדברי ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הבוקר בוועדת העורכים השנתית בת"א, והתייחס לחשיפת מסמכי "ויקיליקס" שמסעירה את העולם. את דברי ראש הממשלה העברנו בשידור חי כאן בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

בישיבה המשותפת עם נתניהו השתתפו כל עורכי כלי התקשורת הבכירים בישראל, ובהם עורכי העיתונים ("ידיעות אחרונות", "ישראל היום", "מעריב" ו"הארץ"), מנכ"ל רשות השידור ומפקד גלי צה"ל, וכן מנכ"לי חברות החדשות של ערוץ 2 וערוץ 10.

כל העדכונים על חשיפת הסודות של "ויקיליקס"

"כל ישראלי יודע שמסמכים דולפים"

"אין ספק שקיבלתם חומר רב", פתח נתניהו את התייחסותו למסמכים שנחשפו. "מה אומרים דיפלומטים על מנהיגי העולם ומה אומרים מנהיגים על מנהיגים. זה יפרנס עיתונאים רבים ויהווה קו פורה לחרוש ולדון בו, אך בסך הכל אינני חושב שההשפעה לאורך זמן תהיה טובה לכיסוי של עניינים דיפלומטים משום שהמערכת הדיפלומטית של מעצמת העל ארה"ב תצמצם את החשיפה ויהיה להם קשה יותר להכניס דיווחים למסמכים".

"אנחנו התנסינו בזה כבר", הוסיף ראש הממשלה. "כל ישראלי יודע שמסמכים דולפים. אנחנו התאמנו עצמנו למציאות של הדליפה. זה השפיע על העבודה שלנו מה אנו אומרים בפגישות, מי נכנס לפגישה.... הכלל שלי הוא פשוט: אם אתה מוסיף אדם מעל 3 אנשים, אתה מעלה את הסיכוי להדלפה. אם אתה רוצה להבטיח דליפה, אתה פשוט מכנס פורום רחב. אין ספק שיהיה לנו יותר קשה לעבוד".

"יותר מדינות מבינות שאירן היא האיום היסודי"

"האיום הגדול ביותר על שלום העולם נובע מתוקפנות וההתחמשות של צבא אירן. יותר ויותר מדינות במזרח התיכון ובעולם מבינות שזה האיום היסודי", אמר ראש הממשלה. "יש פער בין מה שנאמר בדלתיים סגורות למה שנאמר בפומבי. בפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית, יש הסכמה לא מבוטלת שהאיום המרכזי נובע מאירן מתוכניות ההתפשטות וההתחמשות שלה. זה נחשף בצורה משכנעת למדי, למרות שהיה ידוע אך לא במפורש".

נתניהו המשיך ואמר כי "אם החשיפה תוביל לכך שמנהיגים לא יאמרו אפילו בשיחות פרטיות מה הם חושבים – התוצאה לא חיובית. אך אם מנהיגים יאזרו עוז לומר זאת בפומבי, תהיה פריצת דרך אמיתית לשלום. בסיס ההבנה המשותפת, הפומבית, זה המפתח לשלום. שמנהיגים מוכנים לומר לעמם את האמת זה מכשיר לשלום ולביטחון".

"מקווה שטורקיה תשנה כיוון"

בתשובה לשאלת חדשות 2 באינטרנט, אמר ראש הממשלה כי הוא "מקווה שנוכל לשקם את היחסים עם טורקיה. היחסים עם טורקיה לא הידרדרו בגלל ישראל. לצערי זו כנראה החלטה ממסדית טורקית, שיש לה קשר ליעדים טורקיים רחבים יותר. אני מקווה שטורקיה תשנה כיוון, ונשמח אם היא תחליט להחזיר את היחסים לקדמותם".

נתניהו התייחס גם לועדת החקירה של האו"ם בעניין רצח חרירי, ואמר: "אנחנו עוקבים אחרי מה שקורה בלבנון, וכך גם רבים בעולם. הביקור האחרון של אחמדינג'אד בלבנון המחיש את העובדה שיותר ויותר לבנון הופכת להיות נשלטת ע"י חיזבאללה, והוא נשלט ע"י אירן. השרשרת הזו ברורה ומקבלת ביטוי מעשי וגם סימבולי בימים אלה. אנחנו רוצים גבול שקט, איננו עושים שום פעולה שעשויה להתפרש כפרובוקטיבית".

אבטחת ראש הממשלה: משאיות חול

מה שגנב את ההצגה בשעות הבוקר הן כ-8 משאיות חול שחסמו את הרחוב הסמוך - ככל הנראה כחלק מאבטחתו של ראש הממשלה. מדובר בצעד חריג ביותר גם בסטנדרטים הגבוהים של אבטחת ראש הממשלה. רחוב קפלן, אחד הצירים המרכזיים בתל אביב המוביל לנתיבי איילון, נסגר לתנועה כליל בעקבות המשאיות החונות במקום.

העוברים והשבים ברחוב נדהמים מול המחזה הלקוח ממקומות כמו אפגניסטן או עירק. "זה נראה כמו בגדד באמצע תל אביב", אמרה לחדשות 2 תושבת העיר שהגיעה למקום.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק