מאסר על תנאי נגזר על לוחמי גבעתי שביצעו "נוהל ילד" בעופרת יצוקה

בית הדין הצבאי בקסטינה גזר הבוקר 3 חודשי מאסר על תנאי על שני לוחמי גבעתי, שהורשעו כי דרשו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" מילד בן 9 לפתוח עבורם תיקים חשודים. בנוסף יורדו הלוחמים לדרגת סמל

יצאו בעונש קל: בית הדין הצבאי בקסטינה גזר הבוקר שלושה חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת סמל על תנאי לשני חיילי גבעתי, שהורשעו בחודש שעבר בביצוע "נוהל שכן" בילד בן תשע במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. בנוסף יורדו הלוחמים בדרגה אחת, מדרגת סמל ראשון לסמל.

עונש המאסר המירבי שעשוי היה להיגזר על השניים היה שלוש שנות מאסר. השניים הורשעו בחודש שעבר בעבירות של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת, בכך שדרשו במהלך המבצע מילד פלסטיני בן תשע לפתוח תיקים חשודים.

"העונש שנגזר ע"י בית הדין מלמד כי היה כאן צורך בהתייחסות משמעתית ולא פלילית", אמר היום בתגובה לגזר הדין עו"ד אילן כץ, פרקליטם של החיילים. "הייתה זו טעות של הפצ"ר בבחירתו להגיש כתב אישום שכזה".

"ניהול המשפט גרם נזק לא רק לחיילים ולמשפחותיהם, אלא גם לצה"ל ולחברה כולה", הוסיף עו"ד כץ. "משמעות גזר הדין היא שהחיילים יוכלו להמשיך לשרת במילואים ואף כמפקדים".

"כולנו קורבנות גולדסטון"

בכתב האישום שהוגש נגד שני החיילים בחודש מרץ השנה, נטען כי ב-15 בינואר 2009 הורו לילד פלסטיני משכונת תל אל-הווא בעיר עזה לפתוח מספר תיקים ומזוודות שחשבו כי הן ממולכדות. בכך, נטען בכתב האישום, חרגו שני החיילים, שהיו בדרגת סמ"ר, מהפקודות שניתנו להם במסגרת "נוהל ילד".

עוד נכתב בכתב האישום כי הילד פיזר את תכנם של התיקים והמזוודות, וכשחשש לפתוח את אחד מהם, הרחיקו אותו מהמקום וירו בתיק. במשפטם העידו מספר מפקדים בחטיבת גבעתי, שניסו להסביר לבית המשפט על אופי הפעילות במבצע שהתנהל, בלבה של אוכלוסייה אזרחית.

השניים, שכבר השתחררו משירות סדיר, מתחו ביקורת קשה על צה"ל בגין העמדתם לדין. לדיון הכרעת הדין הבוקר הגיעו בני משפחותיהם וחבריהם עם חולצות עליהן התנוסס המשפט "כולנו קורבנות גולדסטון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק