תיעוד: התעללות בבתי הכלא הצבאיים

איש מאיתנו לא חושב שכלא צבאי הוא מקום נעים לשהות בו, אך גילויים מחיילים שריצו תקופת מאסר בכלא 4, חושפים אלימות קשה מצד הסוהרים והאסירים במקום. דוח שבדק את תנאי המחייה בכלא מצא ליקויים רבים שנובעים מצפיפות גדולה וחוסר יכולת להשגיח על האסירים במקום - ליקויים שלעתים עולים בחיי האסירים

יותר מ-40 אסירים בתא, אלימות קשה מצד סוהרים ואסירים, וצפיפות - אלה חלק מהעדויות שנשמעות מפי חיילים שריצו תקופת מאסר בכלא 4 - הכלא הצבאי הגדול ביותר שבו עוברים כ-9,000 אסירים מדי שנה.

הכתבה המלאה, שתשודר בתכנית אולפן שישי מחר בשעה 20:00, חושפת נתונים קשים על בתי הכלא הצבאיים בישראל, שמהווים סכנה לחיי החיילים השוהים בו. חשוב לזכור שחלק מהחיילים נכלאו בעקבות עבירות קלות ונשפטו לתקופות מאסר קצרות.

אחד החיילים שנשפט לאר שערק מצה"ל, מספר על התקופה הקשה שעבר בזמן שהותו בכלא 4. לדבריו, הסוהרים הפכו אותו לקורבן והציקו לו מדי יום. במספר פעמים, החיילים קשרו את רגלו לרגל של חייל אחר באמצע הלילה. באחד הלילות הוא החליט לנקום ואז פרצה תגרה בתא שבעקבותיה הוא נשפט ונשלח לתשעה חודשי מאסר.

למרות שכל התרחשות בכלא מתועדת במצלמות האבטחה, הית המשפט התעלם מההתעללות שקדמה לתגרה, ולא שקל גם את הנסיבות האישיות של החייל, שמגיע ממשפחת מצוקה שבה שבעה ילדים והינו מפרנס יחיד של יתר בני המשפחה.

אלימות גם מצד סוהרים

חייל נוסף שמתראיין התלונן על מכות מצד סוהרים באותו כלא. לדבריו הוא התעמת עם הסוהרים שהטיחו את ראשו בקיר, והכו אותו בגב ובברך. גם אותו חייל נשפט ואמור היה להישלח ל-90 ימי מאסר, אך לטענתו צה"ל הקל בעונשו כדישלא יתלונן ושחרר אותו אחרי 40 יום בלבד.

ביקורות שנערכו בכלא 4, שפועל במבנה ישן מאוד, מצאו כי הוא אינו מתאים לשנת 2010. דוח של מיקי בראל שהיה קצין משטרה צבאית ראשי לשעבר, הציג מסקנות קשות מאוד, מהן עולים סימני שאלה קשים לגבי האופן שבו מטופלים מקרים בצה"ל. תיעוד התקיפות ומסקנות הדוח - יוצגו מחר בכתבה המלאה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי ""יש לזכור שמדובר בכלא, ובכלא מתרחשים אירועים חריגים ולעתים גם אירועי אלימות בין כלואים לבין כלואים וגם בין כלואים לבין סגל. אנחנו עושים הכל כדי למגר את התופעות האלימות".

הכתבה המלאה תשודר ביום שישי ב"אולפן שישי" בשעה 20:00

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק