אירן: השלמנו את פיתוח טילי ה-S-300

היום נפתח יומו השלישי של התרגיל הצבאי האירני עם הכרזתה של המדינה על השלמת פיתוח טילי ה-S-300. "הצלחנו לפתח את הטילים באמצעות שדרוג המערכות הקיימות של טילי ה-S-200 הישנים ובחנו אותם בהצלחה מרובה", אמר היום מפקד בכיר במשמרות המהפכה. מדובר באותם טילים שסירבה רוסיה לספק לאירן מוקדם יותר השנה

באירן השלימו אתמול את פיתוחו של טיל ה-S-300, מקבילו של הטיל נגד מטוסים שרוסיה סירבה למכור לממשלו של אחמדינג'אד, כך מדווחת היום רשת Press TV האירנית.

"הצלחנו לפתח את הטילים באמצעות שדרוג המערכות הקיימות של טילי ה-S-200 הישנים ובחנו אותם בהצלחה מרובה", אומר הבוקר מוחמד חסן מנסוריאן, מפקד בכיר במשמרות המהפכה. מנסוריאן אמר את הדברים בשיאו של היום השלישי לתרגיל הצבאי הגדול שמתקיים באירן, "מגינים על גבולות המדינה 3", המתרגל המגננה האווירית של צבא אירן וכוחות משמרות המהפכה.

המפקד הבכיר סירב לחשוף בפני רשת Press TV פרטים נוספים על מערכת ההגנה בפני מטוסים, אך הבטיח שבקרוב מאוד יוכל כל העולם להתרשם מהיכולות הצבאיות החדשות של המדינה.

העסקה שלא נחתמה לבסוף

בחודש אוגוסט האחרון טענה אירן כי רכשה ארבעה מערכות הגנה מתקדמות מסוג S-300. דיווח זה הגיע לאחר סירובה הפומבי של רוסיה לספק לטהרן את הטילים.

סוכנות ידיעות אירנית המקושרת למשמרות המהפכה היא שפרסמה את דבר הרכישה. על פי הדיווח טהרן קיבלה שתיים מהמערכות מבלרוס ושתיים נוספות ממקור חשאי. פרטים נוספים על הנשק שנרכש לא ניתנו והממשל האירני לא הגיב לפרסום.

בשנת 2007 נחתם הסכם בין רוסיה לאירן, שהבטיחה לספק לה טילים מסוג S-300 במטרה להעניק לטהרן יכולות הגנה על שטחה האווירי ואפשרות ליירוט מטוסי אויב. מקורות בישראל הביעו חשש רב שהספקת אותם טילים ישנה את האיזון העדין הקיים במזרח התיכון. לבסוף, כאמור, לא יצאה לפועל העסקה.

אירן: מטוסים זרים חדרו לשטחנו

יומו השני של תרגיל "מגנים על שמי המולדת 3" החל אתמול בתרגול נרחב של מערכות הנ"מ המגנות על "מתקנים רגישים", וכן תורגלה "מערכת מכ"מ מיוחדת" - על פי גורמים בצבא אירן. עד כה גורמים רשמיים באירן מכתירים את התרגיל כהצלחה.

בתוך כך אמר אתמול דובר התרגיל, הגנרל חמיד ארג'נקי, כי במהלך התרגיל חדרו למרחב האווירי של אירן שישה כלי טיס בלתי מזוהים - שחיל האוויר האירני התעמת עמם באוויר והניס אותם. הגנרל ארג'נקי סירב לפרט אודות זהות המטוסים, אך במסיבת העיתונאים במפקדת התרגיל אמר לעיתונאים כי "מערכות ההגנה במקרים הללו פעלו היטב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק