הנשק החשאי של צה"ל - נחשף

אחרי שנים שבהן נשמר קיומו תחת עמימות מוחלטת - גם מהאמריקנים, צה"ל מספק הצצה לאחד מאמצעי הלחימה המתקדמים בעולם: הכירו את הטיל המונחה נגד טנקים שנכנס לשימוש מבצעי במהלך מלחמת לבנון השנייה: התמוז

טיל התמוז נחשף (רפא"ל)

אחרי שנים שבהם הסתירו אותו בצה"ל, מערכת הביטחון חושפת את אחד מכלי הנשק המתקדמים בעולם שנמצא ברשותה. טיל התמוז - שפיתוחו נשמר בסוד במהלך השנים האחרונות.

מדובר בטיל מונחה נגד טנקים שנמצא בשימוש חיל התותחנים, והוא נכנס לראשונה לשימוש מבצעי במהלך מלחמת לבנון השניה לפני כארבע שנים. למרות הזמן שעבר מאז, קיומו נשמר בסוד מוחלט ומעטים בצה"ל ידעו על קיומו.

על פי הפרסום בעיתון מעריב, הוא הוכרז מבצעי באמצע שנות השמונים, ומפקדים בכירים בצה"ל שעמדו על יכולותיו הגדירו אותו כ"הפתעה של המלחמה הבאה". התמוז מכיל מטען חלול רב עוצמה שמסוגל לחדור דרך מיגון עבה במיוחד.

החדשנות שלו באה לידי ביטוי בין היתר במערכת הטלוויזיה שקיימת בו ומאפשרת לו לנוע אל המטרה לאחר שהמחשב שבתוכו התביית עליה. כך ניתן להסיט את הטיל תוך כדי מעוף ולהגיע לדיוק ברמה גבוהה מאוד. למרות שהוא מוגדר כטיל נגד טנקים, יכולותיו מאפשרות להפעיל אותו נגד סוגים שונים של מטרות בשדה הקרב.

פועל בדיוק רב נגד מטרות נעות

הטיל שפותח בחברת "רפאל" ומשרד הביטחון כנשק מפתיע ושובר איזון מיועד לפעול נגד טנקים בגזרת הצפון, אך בצה"ל הבינו את יתרונותיו של הטיל והוא צפוי לעבור לשימוש גם נגד חוליות טרור בעזה.

מפקדים שנחשפו לטיל וליוו את קליטתו בצה"ל מספרים כי לפני יותר מעשור גילו האמריקאים ביצועיו של התמוז באמצעות צילומי לוויין, ורק אז החליטה ישראל לחשוף בפניהם את הטיל. לצד ההצלחות המבצעיות זוכרים בצה"ל גם תקלה של התמוז, כאשר הוא רשם פגיעה ישירה בצבי שזוהה כמטרה חמה והושמד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק