צפו: אירן מתרגלת תקיפת מתקני גרעין בשטחה

"מערכת טילי הנ"מ שלנו מסוגלת להפיל את כל מטוסי האויב" - כך הצהיר גנרל אירני בכיר הבוקר, שעות ספורות לפני תחילת התרגיל הצבאי הנרחב שיימשך ב-5 הימים הקרובים. התרגיל "מגן השמיים 3" נחשב לתרגיל המגננה האווירית הנרחב ביותר שערכה אירן מעולם, ומטרתו: להיערך להגנה על מתקני הגרעין

צבא אירן פתח הבוקר בתרגיל רחב היקף שיימשך 5 ימים, שמטרתו: תרגול מתקפה אווירית בשטחה ומגננה על מתקני הגרעין שלה. השלב הראשון של התרגיל יכלול את תרגול מערכות ההגנה, שיגור טילי נ"מ והיערכות על הקרקע. השלב השני  יתמקד בפעילות במכ"מים והזנקת מטוסי קרב להפלת מטוסי אויב שייכנסו למרחב האווירי.

שעות ספורות לפני פתיחת התרגיל הבוקר, נשעמו כבר הצהרות קרביות למדי מצד גורמים צבאיים באירן. קצין בכיר בחיל האוויר האירני איים הבוקר כי מערכות ההגנה האוויריות של טהרן מסוגלות לאתר ולפגוע כל מטוס שיחדור למרחב האווירי האירני - ולהפילו. "מערכת טילי הנ"מ שלנו מסוגלת להפיל את כל מטוסי האויב", אמר הבוקר הגנרל פרמהיני.

התרגיל, שזכה לשם "מגן השמיים 3", נחשב לתרגיל המגננה האווירית הנרחב ביותר שערכה אירן עד היום. "מטרתו היא לשלוח מסר למדינות האזור ולעולם כולו, שיראה את יכולותיה של הרפובליקה האיסלאמית לשמור על ביטחונה וריבונותה", הדגיש הגנרל פרמהיני. "המסר מופנה גם לידידות שלנו באזור".

"התרגיל נערך בצל מעורבותן של מדינות זרות בנעשה במזרח התיכון, ופגיעתן בביטחון הכולל באזור הרגיש הזה", המשיך פרמהיני. "התרגיל הזה יוכיח כי האזור אינו צריך עזרה בתחום הביטחון מצד מדינות זרות, וכן ישלח מסר לאויבינו - שלא רוצים בטובת העם האירני ועמי האזור", אמר פרמהיני. לדבריו, "אירן מוכנה להגן על השמיים הטריטוריאליים שלה - בכל העומד לרשותה".

המטרה: הגנה על מתקני הגרעין

תרגול כוחות צבא אירן שהחל היום צפוי להימשך חמישה ימים, ובמרכזו עומדת על פי הדיווחים, היערכות הצבא האירני למתקפה אווירית על אתרי הגרעין במדינה. כלי התקשורת באירן דיווחו כי חיל האוויר האירני מתכנן בין היתר לחשוף בתרגיל מערכת מכ"ם "חדשה וסודית", שפועלת לטווח של 2,900 ק"מ.

התרגיל מתקיים שנה בדיוק לאחר התרגיל האווירי האחרון שנערך במדינה. אירן מקיימת תרגילים בסדר גודל דומה בכל פעם שהממשל מעוניין לחשוף מערכות נשק חדשות. ברוב המקרים, האירנים מדווחים על יכולות שלא ניתן לאמת.

מפקד המערך נגד מטוסים בחיל האוויר האירני, הגנרל אחמד מיקאני, אמר שלשום לטלוויזיה האירנית שהתרגיל המכונה "מגן השמיים 3" יכסה את כל המרחב האווירי של המדינה. לדבריו, כל מערכות ההגנה החדשות והישנות יפעלו בתרגיל, כולל מערכות נגד מטוסים שעברו שדרוג על ידי הצבא האירני.

"ישראל לא בעמדה של איום על אירן"

הגנרל מיקאני ניצל את מסיבת העיתונאים לקראת התרגיל כדי לתקוף את ה"יישות הציונית". "הם לא הצליחו אפילו לנצח את חיזבאללה וחמאס, שהם רק חלק קטן מהכוח שלנו, ולכן (הישראלים) לא בעמדה של לאיים על הרפובליקה האיסלאמית של אירן".

שר ההגנה האירני, אחמד וחידי, אמר לאחרונה שאירן מתכננת לייצר טילים ארוכי טווח בסיוע ממדינה זרה, זאת כתחליף למערכת טילי ה-S-300 המתקדמת אותה סירבה רוסיה לספק לאירנים. "אנחנו בונים כל מה שאנו צריכים כאן במדינה והקמת מערכת טילי הגנה במדינה כבר פועלת", אמר אחמד וואהידי שהביע אכזבה מביטול העסקה עם רוסיה.

גנרל בכיר במשמרות המהפכה אמר בשבוע שעבר כי אירן מתכוונת לבחון בקרוב את הגירסה שלה לטילי ה-S-300 הרוסיים. בשלב זה לא ברור אם המערכת האירנית תיבחן כבר בתרגיל הגדול השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק