שלב אחר שלב: כך אירעה ההתרסקות

עדיין לא פוענחה הקופסה השחורה, אך כבר בשלב זה ניתן להעריך: התאונה נגרמה ככל הנראה מהנמכה של מטוס ה-F-16i, שיצאה מכלל שליטה. גם המטוס שטס לצדו לא שיער שההנמכה הזו תסתיים כך, מה שמעלה את השאלה בדבר תקינות מערכת ההתרעה מפני התקרבות לקרקע

מה בדיוק קרה שם, ברגעי התאונה הקשה בה התרסק מטוס ה-F-16i בדרום? הקופסה השחורה של המטוס נמצאה בצהריים, וכלל לא בטוח שהיא שרדה את ההתרסקות הקשה. אם כן, אולי פענוח הנתונים שבה ישפכו אור על אשר התרחש אותן שניות שגרמו להתרסקות.

בשלב הזה, ההערכה הגוברת בחיל האוויר היא שהתאונה נבעה מהנמכה של המטוס שיצאה מכלל שליטה. זו הייתה טיסת אימון לילית, בה נטלו חלק ארבעה מטוסים F-16i, כשלא הרחק מהם טסים מטוסים נוספים בתרגיל. במהלכו, החל אחד המטוסים להנמיך, כשלצדו מבחין בו מטוס נוסף - אך לא משער שזו תימשך עד לפגיעה בקרקע. בחיל האוויר מכנים זאת כ"טיסה נשלטת אל תוך הקרקע".

הטייסים בתרגיל המשיכו לדבר כרגיל בקשר, וכלל לא ידעו שמדובר בהנמכה מסוכנת. כעת נשאלת השאלה על המערכת המתריעה כשמתקרבים לקרקע. את המערכת הזו צריך לכייל כל פעם, אולם הפעם בהחלט ייתכן שהדבר לא נעשה כראוי. בשל כך, ייתכן שהטייסים גילו בשלב מאוחר מדי כי הם קרובים לקרקע - ועל כן לא הצליחו למשוך את המטוס בחזרה למעלה או לחלופין להפעיל כסא מפלט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אסון במכתש רמון - סיקור מיוחד:

תזכורת: אסונות התעופה של חיל האוויר

אחיו של עמיחי נהרג לפני 12 שנים במהלך שירותו הצבאי

המטוס שהתרסק: חוד החנית של חיל האוויר