הטייסים תרגלו הפלת מטוס אויב - ונהרגו

אמש התקיים אימון לילה של טייסת סופה, במהלכו טסו שתי רביעיות מטוסים. ראש מטה חיל האוויר מסר בתדרוך מיוחד, כי המטוס שהיה מעורב בתאונה היה המוביל בתרגול משימת הפלת מטוסי אויב. לדברי שפר, "כ-15 דקות אחרי הטיסה, המטוס ביצע משימתו ולאחר מכן במהלך ביצע פניה ופגע בקרקע

ראש מטה חיל האוויר תת אלוף נמרוד שפר קיים אחר הצהריים תדרוך בו מסר פרטים על תאונת המסוק המחרידה בה נהרגו טייס ונווט, רס"ן עמיחי איטקיס ורס"ן עמנואל לוי.

"אמש התקיים אימון לילה של טייסת סופה, במהלכו טסו שתי רביעיות מטוסים. המטוס שהיה מעורב בתאונה היה המוביל בתרגול משימת הפלת מטוסי אויב". לדברי שפר, "כ-15 דקות אחרי הטיסה, המטוס ביצע משימתו ולאחר מכן במהלך ביצע פניה ופגע בקרקע".

שפר סיפר כי צוות המפקדים לא שמע במהלך הטיסה שום עדות לתקלה או כל אירוע חירום שיכול להצביע על נסיבות התאונה, "לכן אנו בודקים את כל הנסיבות האפשריות – האם הייתה טעות אנוש, תקלה טכנית, או סביבתית. ברגע שנדע מה הכיוונים נוכל למקד את החקירה".

בשלב זה קורקעו כל טיסות האימון של הטייסת, כדי לבחון האם מדובר בתקלה טכנית. "כשנמצה את אפשרות הבדיקה הזאת, נחליט אם לחדש את טיסות האימון", אמר שפר.

עוד אמר שפר כי הקופסה השחורה נמצאה ובימים הקרובים היא תפוענח. משך הפענוח תלוי במצבה – אם היא במצב טוב הדבר ייקח ימים ספורים, מה שיוכל לשפוך אור על האירוע שהסתיים בטרגדיה.

החשש התממש: 2 גופות נמצאו

אחרי שעות ארוכות של חיפושים, נמצאו הבוקר גופותיהם של הטייס רס"ן עמיחי איטקיס בן ה-28 משדה ורבורג והנווט רס"ן עמנואל לוי בן ה-30 ממעלה אדומים, שהיו על מטוס ה-F-16i שהתרסק אמש במכתש רמון. הודעה נמסרה לבני משפחותיהם.

מטוס הקרב מדגם "סופה" יצא מבסיס רמון בשעה 20:00 לטיסת אימונים שגרתית כחלק משתי רביעיות מטוסים מבסיס רמון שדימו קרבות אוויר. לאחר זמן קצר, כשהיו בגובה רב, החל לפתע לצלול אחד המטוסים והתרסק. טייס של מטוס נוסף שהיה באוויר דיווח לאחר המקרה כי ראה את כלי הטיס בוער על הקרקע.

כשהתקבל הדיווח על כך שאבד הקשר עם המטוס, יצאו כוחות חילוץ והצלה רבים לסרוק את האזור עד שלבסוף אותרו גופות שני הקצינים.

על פי ההערכות ההתרסקות היא תוצאה של טעות אנוש שנבעה מאובדן התמצאות במרחב, ולא מכשל טכני של המטוס החדיש.

בעקבות האירוע הורה מפקד חיל האוויר אלוף עידו נחושתן להקים ועדת חקירה לבדיקת נסיבות האירוע, וכמו כן להפסיק מיד את טיסות האימונים של מטוסי הסופה.

ביולי: שישה חיילי צה"ל נהרגו בהתרסקות מסוק ברומניה

בחודש יולי האחרון נהרגו שישה חיילי צה"ל שלקחו חלק באימון של חיל האוויר בשמי רומניה. השישה טסו במסוק תובלה מדגם יסעור, והתנגשו בצלע הר. שמות ההרוגים באסון: סא"ל אבנר גולדמן ז"ל, סא"ל דניאל שיפנבאור ז"ל, רס"ן יהל קשת ז"ל, רס"ן ליאור שי ז"ל, סגן ניר לקריף ז"ל ורס"ל אורן כהן ז"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אסון במכתש רמון - סיקור מיוחד:

תזכורת: אסונות התעופה של חיל האוויר

אחיו של עמיחי נהרג לפני 12 שנים במהלך שירותו הצבאי

המטוס שהתרסק: חוד החנית של חיל האוויר

ספר המחזור של עמיחי: הוא כמו ציפור