ספרו החדש של בוש חושף: תכנן לתקוף באירן ובסוריה

לאחר שחשף בספרו החדש כי ישראל תקפה את הכור הגרעיני בסוריה ללא הסכמתו, מתברר כי גם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש התכונן לתקיפה באמצעות הפנטגון. בנוסף כתב כי תכנן לתקוף גם את מתקני הגרעין באירן

סירב לתקיפה בסוריה או תכנן לבצע אותה בעצמו? ספרו החדש של נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש שיוצא היום לאור בארה"ב חושף פרטים חדשים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים במהלך כהונתו.

מפרטים שמתפרסמים בספר עולה כי בוש הורה לפנטגון להכין תכנית תקיפה נגד מתקנים הגרעין באירן ובסוריה, כך מדווח העיתון הבריטי "הגארדיאן". בספרו שמתפרס על פני 497 עמודים כתב הנשיא לשעבר: "הוריתי לפנטגון ללמוד את כל מה שדרוש על מנת לבצע פעולה כזו".

עוד טען: ישראל תקפה את הכור בסוריה"

נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש טוען בנוסף בספרו כי שקל מתקפה על מתקני הגרעין בדמשק שבסוריה כבר בשנת 2007, וזאת לבקשת ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט. עם זאת, טען בוש, הוא החליט לבסוף לסגת מהרעיון.

דבריו של בוש יפורסמו בספרו "נקודות החלטה" שייצא היום לחנויות. לפי דבריו של בוש בספר, זמן קצר לאחר שקיבל דיווח על "מתקן חשוד ומוחבא במדבר המזרחי של סוריה" הוא שוחח ארוכות עם אולמרט ודן איתו בנושא.

"ג'ורג', אני מבקש ממך להפציץ את הכור", אמר אז אולמרט כפי שטוען בוש בספרו. בוש הוסיף וטען כי הוא התייעץ בנושא עם הצמרת הביטחונית במשרדו, ואף שקל לשלוח צוות מומחה להפצצות, כדי לפעול באזור. עם זאת, הוחלט לבסוף שלא לתקוף במפתיע, וזאת כדי שלא להצטייר בעולם באופן שלילי, כמדינה שתוקפת מדינה ריבונית אחרת ללא אזהרה.

לטענת בוש, אופציה נוספת שנשקלה הייתה לפשוט על הכור במפתיע, אך זו גם נפסלה מאחר שהוגדרה כמסוכנת מדי לחיי אדם. לבסוף, לאחר התייעצות עם מי שעמד אז בראש ארגון ה-CIA, מייק היידן, השיב בוש לבקשת אולמרט ואמר: "אני לא יכול להצדיק מתקפה כזו על מדינה ריבונית, אלא אם אנשי המודיעין שלי יגידו שאכן מדובר בתכנית לייצור נשק, מה שלא קורה".

מהספר עולה כי אולמרט היה מאוכזב מהחלטתו של בוש להמליץ על אסטרטגיה דיפלומטית, במקום השימוש בכוח. "האסטרטגיה שלך מאוד מפריעה", אמר אז אולמרט, לפי טענתו של בוש. כמו כן, מכחיש הנשיא האמריקני לשעבר כי אישר לישראל להתקיף בעצמה את הכור הגרעיני. "ראש הממשלה אולמרט לא ביקש את רשותי", הדגיש בוש.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק