דן הראל נגד החיילים שהורשעו בנוהל שכן

"כשלוקחים ילד בן 9 ומאיימים עליו שיפתח תיק שיכול להיות שהוא ממוטען, אתם יכולים לחשוב מה עובר בראשו של של אותו ילד בן 9 שיכול להיות שיתרסק לרסיסים עם פתיחתו", אמר סגן הרמטכ"ל לשעבר וקבע: "זו פשוט עבירה פלילית". צפו בדברים

דן הראל מילא שורה ארוכה של תפקידים מכריעים בצמרת צה"ל, והיה אחראי בתור אלוף פיקוד דרום להתנתקות מרצועת עזה. היום, בריאיון מיוחד ל"פגוש את העיתונות", הוא יוצא נגד חיילי גבעתי שהורשעו בביצוע "נוהל שכן" בילד בן 9 במבצע עופרת יצוקה.

את הדברים אמר כשהתייחס לכתובות "בוגד" שרוססו ליד ביתו של הפרקליט הצבאי הראשי אביחי מנדלבליט. "אני חושב שיש חוסר הבנה ובורות מצד האנשים שכתבו לו בוגד. היו מאות פניות לצה"ל באשר לדברים שהיו לא בסדר. הפצ"ר בדק את הדברים ושלל על הסף את רוב התלונות כי אין בהן כלום".

"את חלקן הקטן הוא מעביר למפקדים לבדיקה וכך הוא מגן על הצבא. וחלק מאוד קטן של התלונות, בשלושה מקרים שבהם העבירה היא פלילית גרידא – כמו גניבת כרטיס אשראי ושימוש בו בתל אביב, או כשלוקחים ילד בן 9 ומאיימים עליו שיפתח תיק שיכול להיות שהוא ממוטען, אתם יכולים לחשוב מה עובר בראשו של של אותו ילד בן 9 שיכול להיות שיתרסק לרסיסים עם פתיחתו", אמר וקבע: "זו פשוט עבירה פלילית".

עוד אמר בהתייחסו למקרה: "אנחנו רוצים להגיד לחיילים שלנו – זאת לא הדרך, זאת לא הנורמה ואסור לנהוג כך. וזה לא משנה אם החיילים ידעו או לא ידעו – בית המשפט קבע שידעו, אבל זה לא משנה – מדובר בילד בן 9", דבריו.

"עזה הפכה לאירן"

יותר מחמש שנים לאחר ההתנתקות, אמר הראל שאולי נעשתה טעות בהחלטה להעביר את השליטה ברצועה לידיו את חמאס.

"לא הופתעתי שכוחו של חמאס עלה אחרי ההתנתקות", אמר מי שתפקידו האחרון בצה"ל שימש כסגן הרמטכ"ל. "בעבר קראתי לזה חמאסטן, היום אני אומר שזו ממש אירן. ברצועה נמצאים כמיליון וחצי ערבים, והשאלה אם אנחנו רוצים להיות שם או לא - אני כאזרח חושב שלא צריך להיות שם".

האלוף במיל' הוסיף כי בנקודת הזמן ההיא הוחלט לצאת מעזה, אך לעשות זאת כצעד חד צדדי ולהעביר אותה לידי החמאס זו טעות. "על פי ניסיון העבר, צעדים חד צדדים כאלו הם טעות".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק