האו"ם יזהיר מהמשך חימוש חיזבאללה

כלי תקשורת בלבנון מדווחים, כי מזכ"ל האו"ם יאשים באופן רשמי את צבא לבנון כמי ש"יזם את הפתיחה באש" לעבר כוח צה"ל, ובמקביל יזהיר מפני המשך חימושו של ארגון חיזבאללה, כמי שמתעלם מהחלטה 1701 של מועצת הביטחון

עכשיו זה רשמי: צבא לבנון הוא האשם בתקרית הירי הקטלנית שאירעה בגבול עם ישראל בראשית חודש אוגוסט השנה, בה נהרג סא"ל (מיל') דב הררי ז"ל - כך יודיע בימים הקרובים מזכ"ל האו"ם באן קי מון בדוח מיוחד שיציג בפני מועצת הביטחון. על פי דיווח בכלי תקשורת בלבנון, יאשים מזכ"ל האו"ם את צבא לבנון כמי ש"יזם את הפתיחה באש" לעבר כוח צה"ל, ובמקביל יזהיר מפני המשך חימושו של ארגון חיזבאללה.

כלי התקשורת הלבנוניים מדווחים הבוקר כי באן קי מון סיים להכין את הדוח, ה-14 במספר, ואשר עוסק ביישום החלטה 1701 של מועצת הביטחון - שהתקבלה בתום מלחמת לבנון השנייה. מאז תום המלחמה, ממשיכה מועצת הביטחון לעקוב אחר יישומו, ובדוח שיפורסם בקרוב תוענק התייחסות נרחבת לתקרית הירי הקטלנית בגבול לפני שלושה חודשים.

"מהחקירה בשטח עולה חיילי צבא לבנון היו הראשונים שכיוונו את נשקם לעבר הכוחות הישראליים", נכתב בדוח שיוצג. "החקירה העלתה כי הירי הראשון שבוצע - היה מנשק של חייל לבנוני, שירה באוויר. לאחר מכן חיילים לבנונים נוספים פתחו באש". עוד צויין בדוח במפורש כי עבודות הגדר שנערכו על ידי כוחות ההנדסה של צה"ל - נערכו במרחק 93 מטרים מהגבול - בתוך השטח הישראלי.

"חיזבאללה מתעלם מהחלטה 1701"

כבר בדוח נפרד שהוגש על ידי כוחות יוניפי"ל מספר ימים לאחר האירוע - הוטלה האחריות על צבא לבנון לתקרית. הדוח שיוצג בקרוב למועצת הביטחון מאמץ באופן רשמי את חקירת יוניפי"ל ומותח ביקורת חריפה על התנהלות הצבא הלבנוני.

ואולם, בהמשך הדוח צפויה גם להימתח ביקורת חריפה לא פחות על המשך התנהלותו של ארגון חיזבאללה באזור הדרום. הדוח יאשים את הארגון בהמשך התחמשות, התעלמות מהחלטת מועצת הביטחון 1701 ופגיעה בחופש הפעולה של צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל בדרום לבנון. "חיזבאללה גם ממשיך להבריח נשק לשטח פעילותו של יוניפי"ל מדרום לנהר הליטאני", נכתב בדוח.

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק