פיתוח ישראלי: כך תזהו מטען חבלה במטוס

גורמי הביטחון בעולם כולו שוברים את הראש: איך לזהות מראש את המטענים הללו, כמו החומר המתוחכם שהוסלק במחסניות הנפץ שנשלחו מתימן. זה רק אחד הנושאים שיעסקו בו מחר בכנס אבטחה בינלאומי, ראשון מסוגו, שיתקיים בארץ. הצצה לפיתוחים הביטחוניים החדשים של ישראל

רק בסוף השבוע נוכח העולם המערבי לדעת שאיומי הטרור הלכו והשתכללו עם השנים, וכאן בישראל ייפתח מחר הכנס הבינלאומי הראשון לביטחון המולדת. בתכנית: 350 חברות ישראליות ויותר מ-500 נציגים מרחבי העולם, שרי פנים והגנה, מפקדי משטרות וראשי גופי מודיעין, שבאים לישראל ללמוד ממי שנחשב השחקן המוביל בתחום בעולם.

במעבדות של חברת "תמר", שמציגה בכנס, התקינו היום מטען כמו זה שנשלח בסוף השבוע מתימן: חומרי נפץ פלסטיים בתוך מדפסת תמימה. בונים שם דגמי מכשירים ומטענים בשביל גופי ביטחון שונים. "יש היום את הטכנולוגיה שיודעת לזהות את המטענים, בהדרכה נכונה", מסביר יובל אסמטרדם, נציג "תמר". "ובשימוש נכון בטכנולוגיה, אפשר להגיע למצב שאנחנו מגלים את המטענים האלה".

בחברה אחרת, ווקו טכנולוגיות, מערכת הביטחון כבר מביעה התעניינות. במסוף הזה נפגוש אולי בכל טרמינל, בבדיקה הביומטרית שתאבחן את פנינו. "המערכת שלנו בודקת האם אני מעורב, במקרה הזה, ברצון להביא נזק לטיסה", מסביר הנציג אוהד גבעון. "את המופע הפיזיולוגי הזה אנחנו יודעים לנתח ולקבל מסקנה האם התהליך שהבן אדם עבר אן האם הרמז שאליו הוא נחשף, היה רלוונטי עבורו או לא רלוונטי עבורו".

"אתם פיתחתם מומחיות שאנחנו מכירים באיכותה, ולכן זה כבוד ועונג להיות פה, ללמוד ממי שחייבים לתת שוב ושוב מענה לאתגרים כאלה, לצערנו", אמר לנו שריף העיר יוסטון, טקסס, אדריאן גרסייה. "לנו יש אתגרים עצומים ומתגלות אצלנו נקודות תורפה, ולא משנה מה אנחנו עושים".

אבי חפץ, מנכ"ל מכון הייצוא הישראלי, מסביר: "אנחנו מדברים על ייצוא של ביליארד וחצי דולר בשנה, אנחנו רוצים להגדיל את הנתון הזה, והיעד שלנו הוא עד השנה הבאה להגדיל אותו ב-15%-20%. רמת הטכנולוגיה שלנו, החדשנות שאנחנו מייצרים, חשובה מאוד בעולם ויצא לישראל מוניטין כזה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק