"התפתחות במו"מ על שליט: הצעה חדשה של המתווך"

עיתון מצרי מדווח כי המתווך הגרמני בעסקת שליט נמצא בדרכו לאזור עם הצעה חדשה לישראל ולחמאס. על פי הדיווח, "המתווך יערוך ביקור חשאי בקהיר, רמאללה, ישראל ורצועת עזה על מנת לשמוע את עמדות הצדדים". בחמאס מכחישים, מחמוד א-זהאר: "אין כל חדש"

בדרך לפריצת דרך במו"מ? המתווך הגרמני בעסקת שליט בדרכו חזרה לאזור, ובידו הצעה חדשה לישראל ולחמאס במטרה לסיים את הקיפאון בשיחות על השלמת העסקה - כך מדווח היום העיתון המצרי "אל-מסריון". בחמאס מכחישים את הדיווח וטוענים כי בשלב זה אין כל חדש בהתנהלות השיחות.

"המתווך הגרמני יבקר בתקופה הקרובה באזור, יחדש את מאמצי התיווך בין הצדדים - וזאת בעקבות דרישה צרפתית לסיים את הקיפאון במשא ומתן", דיווח העיתון מפי גורמים פלסטיניים ומצריים. "המתווך יערוך ביקור חשאי בקהיר, רמאללה, ישראל ורצועת עזה על מנת לשמוע את עמדות הצדדים".

אותם מקורות ציינו בהמשך לדיווחים דומים בכלי תקשורת אחרים, כי ישראל מנסה בתקופה האחרונה לנהל מגעים עם הנהגת חמאס בבתי הכלא בישראלי, כדי להביא לפריצת דרך בשיחות, אולם על פי הדיווח בעיתון המצרי, "הנהגת חמאס בבתי הכלא מפגינה עמדה קשוחה, הדבקה ברשימת האסירים אותה הציג חמאס ואשר מונה כאלף אסירים שדורג הארגון לשחרר".

עם זאת, גם היום נשמע טון פסימי מרצועת עזה, באשר להצלחת השיחות. בכיר חמאס מחמוד א-זהאר הכחיש את הדיווח בעיתון המצרי והדגיש בהצהרה מיוחדת בביטאון חמאס כי "אין כל חדש בהתנהלות המגעים". באתר אינטרנט אחר המזוהה עם הארגון נכתב: "ישראל אינה מוכנה לשלם את המחיר עבור שליט. אין כל סימנים המעידים על שינוי שיעודד את חידוש המגעים, בכל זמן שחמאס דבק ברשימת האסירים הקודמת".

"סימנים מעודדים מחמאס"

בשבועות האחרונים שבו המגעים לשחרורו של גלעד שליט להילוך גבוה. העיתון "אל-מנאר" הרואה אור במזרח ירושלים דיווח בשבוע שעבר כי המתווך הגרמני בעסקה העביר מסר למצרים, לפיו הוא מגלה "סימנים מעודדים מישראל ומחמאס בעניין כוונתן להגיע לעסקה".

על פי הדיווח, ממקורות דיפלומטיים מצריים, המגעים בעניין העסקה מתנהלים בימים אלו. "המתווך העביר מסר לקהיר, לפיו בכוונתו לנצל את השבועות הקרובים, לפני החגים הנוצריים, על מנת להציג בפני שני הצדדים את הדרישות", אמרו המקורות הדיפלומטיים, זאת במטרה לגשר על הפערים ולהשיג עסקה.

מהדיווח עולה, כי גם המתווך הגרמני וגם מצרים מסופקים מהתנהלות המגעים, אך עם זאת נטען כי "ארצות הברית ומספר גורמים באזור מתנגדים לעסקה" בשלב זה.

גורמים במצרים צוטטו בעיתון כמעריכים כי "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מעוניין להגיע לעסקה, בטרם יפנה לעסוק בנושאים אחרים בעלי חשיבות בישראל, עימם הוא יצטרך להתמודד בתקופה הקרובה".

נתניהו: אנו פועלים בדרכים שונות ומגוונת

ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק לפני כשבועיים ראיון מיוחד לגלי צה"ל. כמנהגו, סירב ראש הממשלה לנדב פרטים בנוגע למאמצים הנעשים להשבת החייל החטוף גלעד שליט ואמר רק: "אני לא מתעניין בכותרות, אנחנו פועלים כל הזמן בדרכים שונות ומגוונות".

בהמשך השידור הגיב לדברים נועם שליט בביטול ואמר: "שטויות, נתניהו סתם מנסה להפחית לחץ. יש מגעים כל הזמן אבל לא שמענו על שום התקדמות". בני משפחת שליט חיכו אתמול לראש הממשלה מחוץ לשערי קיבוץ דגניה והפגינו למען השבתו של גלעד. נתניהו הגיע לקיבוץ לישיבת הממשלה החגיגית, שהתכנסה בדגניה לרגל חגיגות ה-100 לקיבוצים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק