נשקו האישי של רון ארד הוחזר בשנת 2000

במאמץ מודיעני שנמשך אז קרוב ל-8 שנים הצליחה ישראל לקבל לידיה את נשק הטייסים של הנווט השבוי. בעסקה, שפרטיה נחשפו רק כעת שוחררו 12 אסירים לבנונים ו-40 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. משפחתו של ארד הגיבה אז בקרירות לתוצאות המו"מ עם החיזבאללה ואמרה כי "הלוואי שבמקום רובה היו מחזירים את רון"

עדיין אין שום מידע חדש לגבי הנווט השבוי רון ארד, שלפני 24 שנים נפל בשבי ארגון "אמל" בלבנון, אך לפני עשר שנים, הצליחה מדינת ישראל במאמץ ארוך ומתיש, שפרטיו נחשפו רק כעת, להחזיר את נשקו האישי שהיה מצוי בידי החיזבאללה בתמורה לשחרורם של 52 אסירים פלסטינים ולבנונים. משפחת ארד ציננה את התלהבות אנשי המודיעין דאז ואמרה כי "הלוואי שבמקום רובה הייתם מחזירים לנו את רון".

עיתון "ידיעות אחרונות" חושף כי בשנת 2000 זומנה משפחתו של רון ארד לפגישה בהולה עם ראש המוסד בזמנו, אפרים הלוי שם קיבלה את הבשורה לפיה נשקו האישי של בנם, רובה טייסים מסוג ארמלייט AR-7 הועבר לישראל בתיווכו של המודיעין הגרמני במשא ומתן חשאי שנמשך קרוב לשמונה שנים. "בידיים רועדות פתחנו את החבילה וכשהתברר שהמספרים הסידוריים חופפים התקשרו לתמי, אשתו", סיפר לעיתון אחד המעורבים במבצע שזכה לכינוי "ילדי הפרחים".

כעת מסתבר שחטיפתם של שלושת חיילי צה"ל בגזרת הר דב ולקיחתו בשבי של אלחנן טננבוים באוקטובר של אותה שנה, הן שלמעשה זירזו את העסקה להשבת הציוד האישי של הנווט. מנכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שהבין כי יצליח לקבל את קלפי המיקוח שדרש- עובייד ודיראני, שנמצאו בכלא הישראלי, התגמש והסכים להעביר לידי ישראל את הנשק המדובר וחפצים אישיים של ארד בתמורה לשחרורם של 12 אסירים לבנונים ו-40 אסירים פלסטינים.

העיתון מדווח עוד שהפריטים הועברו ב-26.12.2000 כשראש המוסד הזמין אליו בחשאי את משפחתו של רון ללשכתו, שם העביר להם את הציוד. אחד הנוכחים מבני המשפחה לא התלהב יתר על המידה מהממצאים החדשים ואמר לאנשי המודיעין שהיו בלשכה כי "הלוואי שבמקום רובה הייתם מחזירים לנו את רון בחזרה".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק