צה"ל מאשר: חיזבאללה חשף את פעולת השייטת הסודית ב-1997

אחרי הכחשות נמרצות מצד הצבא, הבוקר מפרסם העיתון ידיעות אחרונות כי חיזבאללה חשף את הפעולה הסודית של חיילי הקומנדו הימי ב-1997 ובכך, ככל הנראה, נגרם אסון השייטת. בעבר טענה ועדת החקירה כי מדובר היה במארב אקראי אליו נפלו חיילי השייטת. צה"ל בתגובה: "נעביר את הממצאים למשפחות"

הצילומים שהציג חסן נסראללה באוגוסט השנה, המתעדים את זירת הפעולה של שייטת 13 ב-1997, הם אכן אותנטיים ומעידים כי חיזבאללה אכן ידע על פעילות החיילים הסודית באנצריה שבלבנון, כך חשף הבוקר כתב ידיעות אחרונות אלכס פישמן. בצה"ל אישרו את הפרטים. באסון השייטת נהרגו כזכור 11 לוחמי הקומנדו הימי, ביניהם גם מפקד הכוח סא"ל יוסי קורקין.

צוות מומחים בישראל שניתח את תוואי השטח שנראים בצילומים שהציג נסראללה והשווה בינם לבין צילומי המזל"ט המקוריים מזמן הפעולה הגיע למסקנה שנסראללה דיבר אמת ואכן מדובר בצילומים ש"דלפו" מהמזל"ט הישראלי, שצילם את השטח לפני הפעולה, לידי חיזבאללה.

המשמעות של תגלית זו היא שאסון השייטת אכן התרחש כתוצאה מדליפת מידע מבצעי מסווג והגעתו לידי חיזבאללה, זאת בניגוד למסקנות הוועדה שהוקמה אז בראשות אלוף (במיל') גבי אופיר, שקבעה שהיה מדובר במארב אקראי.

צה"ל: נמסור את הממצאים למשפחות

מבדיקת הצילומים שחשף נסראללה עולה שחלק משידורי המזל"טים הישראלים שריחפו באותן השנים לא היו מוצפנים, ולכן התאפשר להוציא מהם מידע. עוד עולה כי ככל הנראה אפשר להניח שלא הייתה זו הדליפה הביטחונית היחידה ממזל"ט.

מסקנה נוספת היא שלמודיעין הישראלי לא היה מידע אקטואלי בנוגע ליכולות הטכנולוגיות של ארגון חיזבאללה. מערכת הביטחון לא הבינה את עומק המעורבות של האירנים בתוך חיזבאללה שהייתה באותה העת חשאית.

בדובר צה"ל אישרו אמש לידיעות אחרונות כי בעקבות פרסום הצילומים על ידי חיזבאללה אכן הוקם צוות לבדיקה נוספת של האירוע. "עם סיום עבודתו וגיבוש המלצותיו הסופיות הן יוצגו לרמטכ"ל ואם יאושרו על ידו - הן יימסרו תחילה למשפחות ואחר כך לתקשורת", נמסר מדובר צה"ל. "בשלב הזה לא יהיה זה אחראי ואתי להתייחס לפרטים הקשורים לעבודת הצוות", נכתב בנוסף בתגובה.