ברק ואשכנזי יזומנו לשיחה אישית עם מבקר המדינה

המשטרה סיימה לחקור, אבל פרשת המסמך או "פרשת הרפז " ממשיכה להעסיק את הצמרת הביטחונית. בזה אחר זה יגיעו ברק ואשכנזי וקצינים בכירים לשני חוקרים שונים במשרד מבקר המדינה. את הרמטכ"ל ושר הביטחון יתשאל המבקר בעצמו, בעוד שהשאר יזומנו למשרדו של הממונה על מערכת הביטחון

על רקע הודעתו של מבקר המדינה כי יבדוק בעצמו את "פרשת גלנט", הערב מפורסמים גם הנושאים שבהם הולך להתמקד משרדו של מיכה לינדנשטראוס. על פי התכנית, צפויים שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי להיפגש באופן אישי עם המבקר ולמסור לו את גרסתם לאירועים וגם מסמכים רלוונטיים נוספים, שככל הנראה לא נמסרו עד כה לחוקרי המשטרה.

גם האלוף יואב גלנט ואלופים נוספים בצה"ל צפויים להגיע באופן אישי למשרד המבקר, לפגישה עם אלוף (במיל') יעקב (מנדי) אור, הממונה על מערכת הביטחון במשרד מבקר המדינה.

לינדנשטראוס צפוי לחקר בין השאר את יחסי הרמטכ"ל אשכנזי עם ברק, את תהליך בחירתו של גלנט והיבטים נוספים הקשורים לפרשה. בנוסף, ביקש המבקר מברק להקפיא את ועדת בריק, אותה ועדה פרטית שהוא הקים כדי לבדוק את הפרשה.

ברק על הרפז: קצין מצטיין

מוקדם יותר היום חשפה כרמלה מנשה, הכתבת הצבאית של רשת ב', כי סא"ל (במיל') בועז הרפז, מי שחשוד בזיוף המסמך, זכה בעבר למכתב המלצה מברק. לפני פרסום המכתב הכחיש ברק כי הוא מכיר את הרפז ואפילו לא מסר אותו לחוקרי המשטרה. גם לאחר שפורסם המשיך ברק לטעון כי אינו מכיר את הקצין שסיבך את צה"ל.

פני כעשור, כאשר כיהן אהוד ברק כראש ממשלה, הוא הגדיר את הרפז "קצין בעל איכויות גבוהות ויכולת אישית מרשימה". ברק הרעיף את השבחים על הרפז כאשר כתב לו מכתב המלצה ללימודים במכללה הבינלאומית בהרצליה.

"סא"ל בעז הרפז הנו קצין בעל איכויות גבוהות ויכולת אישית מרשימה. מזה 12 שנה הוא משרת במערך מבצעי ייחודי של אמ"ן, בהצלחה יתרה. אני מאמין כי בעז הרפז יצליח בכל מערכת אליה יפנה, ולכן ממליץ לקבלו במוסדכם", כתב אז ברק במכתב.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "שר הביטחון, אהוד ברק, לא הכיר אז ולא מכיר היום את סא"ל (במיל') בועז הרפז. מי ששלח את המכתב עם השמטות המכוונות שנועדו לא לאפשר לעמוד על תוכנו הממשי, עסק במעשה נכלוליות קטנונית שטוב שנחשף".

"מדובר במכתב המלצה סטנדרטי, שהופנה לפרופ' אוריאל רייכמן מהמכללה למשפטים בהרצליה, שניתן בעקבות בקשה והמלצה של מפקדו של הרפז באותם ימים, קצין מוערך ששר הביטחון ברק מכיר היטב", לשון תגובת שר הביטחון.

חשוב לציין כי בשנת 2000, זמן כתיבת המכתב, כיהן הרפז בתפקיד מבצעי בכיר באמ"ן. עוד יצוין כי שליחת המכתב התבצעה יותר מ-3.5 שנים לפני הסתבכותו של הרפז ו-4 שנים לפני הורדת הסיווג הביטחוני שלו.

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

לראשונה: חושף "מסמך גלנט" מדבר

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"