יחידות הברחת הנשק של חיזבאללה נחשפות

"108", "112" ו-"100": אלו הן 3 היחידות הסודיות של חיזבאללה שאחראיות על העברות הטילים, כלי הנשק והתחמושת הרבה מאירן, דרך סוריה ועד ללוחמי הארגון בלבנון. תחקיר העיתון הצרפתי "לה פיגארו" חושף גם חפירת מנהרות בגבול סוריה-לבנון והקמת "קומנדו ימי" של הארגון הלבנוני

כך פועל ארגון החיזבאללה בלבנון, ארבע שנים אחרי מלחמת לבנון השנייה: העיתון הצרפתי "לה פיגארו" מפרסם היום תחקיר מקיף אודות המבנה והפעילות של הארגון והעברות הנשק מאירן.

בינואר האחרון, כך נפתח התחקיר המיוחד, נראה איתות על מסכי המכ"מים האמריקניים: זוהתה העברה של 26 טילי אמ-6002 אי שם בין דמשק לגבול סוריה-לבנון. הטילים הבליסטיים שמיוצרים בסוריה הם בעלי טווח של 250 ק"מ והועברו לחיזבאללה בלבנון. המטרה, לפי "לה פיגארו": לפגוע בעומק ישראל.

"ממקור עצמאי, לא קיבלנו אישור על העברת טכנולוגיית טילים רגישה ביותר מאירן", אמר לעיתון איש צבא צרפתי, שמכיר את הנושא. למרות זאת, מדווח, בפריז יודעים היטב על העברת נשק לחיזבאללה - אחת מפעולותיו הסודיות ביותר של הארגון.

יחידת "108" בלב סוריה

על פי העיתון, לחיזבאללה, בת ברית נאמנה של אירן וסוריה, יש שלוש מחלקות שעוסקות רק בלוגיסטיקה של העברת כלי נשק ותחמושת - כ-40 אלף טילים - ומונות יותר מ-10,000 לוחמים. היחידה הראשונה נקראת "108", והיא ככל הנראה הייתה מעורבת בהברחת הטילים בינואר.

"המשרד הראשי" של יחידת 108 נמצא לפי התחקיר בדמשק. היחידה אחראית להובלת נשקים ותחמושת מאתרי אחסון שממוקמים בסוריה ולאורך הגבול בין לבנון לסוריה, שם הקים החיזבאללה בסיסים נוספים.

אחד מבסיסי "108" נמצא סמוך לשדה התעופה בדמשק - מיקום נוח מאוד, בהתחשב בעובדה שרוב הנשקים, כך בעיתון הצרפתי, מועברים מאירן לסוריה במטוסים.

"פעולה נגד אתרי נשק בסוריה - אפשרית בהחלט"

"יחידת תובלה" נוספת נקראת "112", ותפקידה הוא להוביל את התחמושת מהגבול ללבנון. משלוחי הנשק נעשים במשאיות, בדרך כלל בסוף החודש - כדי לנצל את הפסקות החשמל שמתרחשות אז בסוריה.

לבסוף מגיעה התחמושת ל"מחלוקת מיוחדות" של יחידה מספר 100. היחידה מורכבת מלוחמי חיזבאללה ומומחים אירניים שנעים בין לבנון, סוריה ואירן דרך שדה התעופה בדמשק. יחידה 100 הייתה גם זו שאבטחה את אנשי חיזבאללה ששבו לאחרונה ללבנון מאימון באירן, כך לפי הדיווח.

קיומן של היחידות הללו מאשר את חשיבותה האסטרטגית של סוריה בשביל המערכת הלוגיסטית של חיזבאללה. "פעולה מכוונת על ידי ישראל, כנגד האתרים שנמצאים באחריות יחידת 108 היא אפשרית בהחלט", אמר מקור במשרד ההגנה הצרפתי. העיתון משווה את התקיפה האפשרית, לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007.

מתחזקים: רשת קשר, מנהרות ויחידת קומנדו ימי

פרט לחיזוק ארסנל הנשק מאז 2006, חיזבאללה, לפי "לה פיגארו", מחדש גם את הפעולות ההתקפיות שלו מצפון לליטני. "זה עוד לא נגמר בדרום לבנון, שם הארגון מחזיק באתרים אסטרטגיים", אמר מומחה לעיתון. למרות זאת, עדיין לא הוקמו אתרי שיגור לטילי ה"פאג'ר-3".

מקור אמר לעיתון כי מנהרות רבות נחפרו בגבול לבנון-סוריה, בין הכפרים בעלבק והרמל, כדי לסייע בבריחת בכירי החיזבאללה אם וכאשר יתחדש העימות עם ישראל. בעיתון עוד מדווחים כי בארגון פרשו רשת קשר אדירה, תת קרקעית, בין פרבריה הדרומיים של ביירות עד לסוריה.

בנוסף לכלי הנשק הרבים שמועברים מאירן דרך סוריה לחיזבאללה, בארגון גם הקימו לפי העיתון הצרפתי "קומנדו ימי" של ממש: יחידת 87 היא יחידה של לוחמים חמושים המתמחים בצלילה.

בהכנת הידיעה השתתף רוברט ג'ורנו

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק