עדות בטירקל: "החיילים לא נתנו ציוד רפואי"

העד הערבי-ישראלי הראשון שהעיד בפני ועדת טירקל היום, דאג להסיר אחריות מעל אמצעי הלחימה שנמצאו על ספינת ה"מרמרה" ומעל העימות האלים שאירע על הסיפון. "לעינינו עמדה מטרה הומניטרית בלבד", הסביר. לדבריו, ראה את ח"כ זועבי מבקשת מחיילי צה"ל סיוע רפואי לפצועים שלבסוף מתו מפצעיהם. בהמשך יעיד ערבי ישראלי נוסף

מוחמד זיידן, ערבי ישראלי תושב הכפר מנדא, העיד היום בפני ועדת טירקל לאחר שהשתתף במשט הטורקי לעזה. בעדותו הבהיר זיידן כי לנגד עיניו ועיניהם של שאר ערביי ישראל שהיו על ה"מרמרה", "עמדה מטרה הומניטרית בלבד".

"רצינו רק להעביר את הציוד לעזה הנצורה", אמר זיידן לחברי הוועדה. הוא טען כי הוא וחבריו היו רק "נספחים" למשט וכי לא לקחו "שום חלק בהליך קבלת ההחלטות".

ברגע ההשתלטות היה זיידן בבטן הספינה. לפי ההוראות, עם התקרבות כלי השיט של חיל הים, הוא ירד למקום בו לן, יחד עם השייח' ראאד סלאח. הוא סיפר ששמע מסוקים, יריות וצעקות, "אבל לא ידעתי מה קורה".

"היה ניתן להציל חלק מההרוגים"

לטענתו, לאחר שאזקו את כל יושבי הספינה, הוא ראה את ח"כ חנין זועבי כותבת על פתק גדול לחיילי צה"ל, שאנשי הסיוע הרפואי על הספינה זקוקים לעוד ציוד כדי לטפל בפצועים. לדבריו, החיילים סירבו - ושלחו את זועבי בחזרה בידיים ריקות. "היה ניתן להציל חלק מההרוגים", אמר.

רגע של עימות נרשם כשחבר הוועדה, האלוף במיל' עמוס חורב ביקש מזיידן להגדיר מה זה מצור. העד השיב, "מניעת הזרמת תרופות וסיוע הומניטרי לאוכלוסייה נצורה", ואילו חורב תיקן אותו ואמר כי "מצור זה מצב בו צבא צר על עיר במטרה לכבוש אותה. הרי ברור שאין מצור, מדובר בסגר. אין מצור כי עוברות סחורות".

חורב המשיך לתקוף את זיידן כששאל אותו, "כשיצאתם לדרך - מה חשבתם? הרי אין נמל בעזה. חשבתם שתגיעו ומה?". השניים החלו להתווכח בנושא וחורב אמר: "שיש נמל בעזה זה כמו שתגיד שעל הדשא בחוץ יש נמל תעופה".

זיידן סיים את הוויכוח כשאמר אמר שהשתתף במשט לשם הסולידריות, ולא התעסקי ב"עניינים הטכניים".

ח"כ חנין זועבי, שנכחה באולם הדיונים, אמרה לכתבים לאחר העדות כי: "הוועדה שמונתה בידי הממשל הפושע לא יכולה בעצם לעשות דיון צודק באשר למי באמת אשם ומי לא ומה גרם לתוצאה העגומה הזו".

לבני: טורקיה ניצלה את הוואקום המדיני כדי לעורר פרובוקציה

ועדת טירקל ממשיכה גם היום בגביית העדויות בפרשת אירועי ספינת ה"מרמרה". הבוקר התייצבה בפני חברי הוועדה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. ח"כ לבני הפנתה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה שטורקיה ניצלה את הוואקום המדיני כדי לעורר פרובוקציה. יו"ר האופוזיציה ביקשה להעיד בפני חברי הוועדה ולספר על הסיבות הביטחוניות להטלת הסגר בעזה, ובכך להמשיך את עדותו של ראש הממשלה בנושא, שלדעת יו"ר האופוזיציה לא מיצתה את מלוא הסיבות למצור.

אתמול התייצב בפעם השנייה בפני הוועדה הרמטכ"ל גבי אשכנזי. במהלך עדותו הוא נשאל אם נכון היה להוריד את החיילים לספינה ממסוק ואמר: אם היה פטנט אחר היינו עושים אותו. אשכנזי אמר כי צה"ל נערך לכל תרחיש, אך הודה כי לא העריך את עוצמת ההתנגדות על הסיפון.

בפתח דבריו חשף הרמטכ"ל פרטים חדשים מרגעי ההשתלטות על הספינה. "חייל אחד שחש סכנה לחייו פוצץ על עצמו רימון הלם כדי להרחיק את התוקפים", אמר אשכנזי. "חייל אחר עדיין סובל מבעיות זיכרון עקב המכות הקשות שספג בראשו על הסיפון".

"תחקרנו כל חייל וחייל", המשיך הרמטכ"ל. "שמענו על הדילמות שלהם, אך ההשתלטות הייתה הכרחית ונדרשה לאחר הסירוב העיקש להיענות להפצרת ישראל שלא להגיע לעזה. החיילים פעלו בצורה טובה כפי שנדרש מהם. אלו לא היו פעילי שלום, הם התכוננו מראש עם מוטות, סכינים ואפודי מגן. הם לא תכננו להביא סיוע הומניטרי, אלא לעימות עם ישראל".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד" 

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה