לבני: טורקיה ניצלה את הוואקום המדיני כדי לעורר פרובוקציה

יום לאחר עדותו השנייה של הרמטכ"ל התייצבה גם ציפי לבני בפני ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט. יו"ר האופוזיציה ביקשה לספר על הסיבות הביטחוניות להטלת הסגר בעזה וטענה: טורקיה ניצלה את הוואקום המדיני כדי לעורר פרובוקציה. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים דיווחים מעדותה

ועדת טירקל ממשיכה גם היום בגביית העדויות בפרשת אירועי ספינת ה"מרמרה". הבוקר התייצבה בפני חברי הוועדה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים דיווחים שוטפים מהעדות.

ח"כ לבני הפנתה אצבע מאשימה כלפי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה שטורקיה ניצלה את הוואקום המדיני כדי לעורר פרובוקציה. יו"ר האופוזיציה ביקשה להעיד בפני חברי הוועדה ולספר על הסיבות הביטחוניות להטלת הסגר בעזה, ובכך להמשיך את עדותו של ראש הממשלה בנושא, שלדעת יו"ר האופוזיציה לא מיצתה את מלוא הסיבות למצור.

בהמשך היום יעלו על הדוכן שני תושבי ישראל אשר היו על סיפון הספינה וימסרו את עדותם בדלתיים פתוחות.

אתמול התייצב בפעם השנייה בפני הוועדה הרמטכ"ל גבי אשכנזי. במהלך עדותו הוא נשאל אם נכון היה להוריד את החיילים לספינה ממסוק ואמר: אם היה פטנט אחר היינו עושים אותו. אשכנזי אמר כי צה"ל נערך לכל תרחיש, אך הודה כי לא העריך את עוצמת ההתנגדות על הסיפון.

אני מייצג

הוועדה הזמינה את מפקד חיל הים לתת עדות, אך אשכנזי עמד על כך שהוא ייצג את הקצינים והלוחמים שהשתתפו במבצע.  בנוסף הבהירה הוועדה כי ייתכן שבעתיד תזמן לעדות קצינים נוספים.

בפתח דבריו חשף הרמטכ"ל פרטים חדשים מרגעי ההשתלטות על הספינה. "חייל אחד שחש סכנה לחייו פוצץ על עצמו רימון הלם כדי להרחיק את התוקפים", אמר אשכנזי. "חייל אחר עדיין סובל מבעיות זיכרון עקב המכות הקשות שספג בראשו על הסיפון".

"תחקרנו כל חייל וחייל", המשיך הרמטכ"ל. "שמענו על הדילמות שלהם, אך ההשתלטות הייתה הכרחית ונדרשה לאחר הסירוב העיקש להיענות להפצרת ישראל שלא להגיע לעזה. החיילים פעלו בצורה טובה כפי שנדרש מהם. אלו לא היו פעילי שלום, הם התכוננו מראש עם מוטות, סכינים ואפודי מגן. הם לא תכננו להביא סיוע הומניטרי, אלא לעימות עם ישראל".

בעדות הקודמת: "אני נושא באחריות"

בעדותו הקודמת של אשכנזי, באוגוסט השנה, פתח הרמטכ"ל את דבריו והדגיש: "אני נושא באחריות לפעולות הצבא". לאחר מכן המשיך: "ההחלטה להימנע מזימון מפקדים, ככל שניתן, נכונה. צריך לאפשר לחיילים ולמפקדים להתכונן לאתגרים שיש לנו ואני אייצג אותם. הפעולה הייתה מידתית ונכונה. החיילים פתחו באש רק לעבר מי שהיו צריכים והפגינו קור רוח ואומץ לב".

"צה"ל הוא ארגון שקוף, מבוקר, לומד מחויב לבחון עשייה ולתחקר כל פעולה", אמר אשכנזי. "בנסיבות אליהן נקלעו לוחמי השייטת בסיכון חיים, הם פעלו באופן יוצא דופן. היום ברור לנו שאחרי שהחייל הראשון ירד, החייל השני נורה. החיילים פתחו באש מוצדקת, ירו במי שצריך ולא במי שלא צריך".

"הייתה שגיאה באופן ההשתלטות על המרמרה"

לאחר מכן הודה אשכנזי כי בידי הצבא לא היה את כל המידע טרם המבצע וכי צה"ל לא חקר את ארגון ה-IHH הטורקי למרות הקשר שלו לתנועות טרור. בהמשך התייחס לתקרית ואמר כי זו הייתה אמורה להתבצע באופן אחר. "אם יש שגיאה זו צורת ההשתלטות על המרמרה", הבהיר. "כשאנשים מחפשים חיכוך זה יקרה, וזה היה ברור במקרה הזה. ככל שההשתלטות הייתה מבוצעת מהר יתר, זה היה מוצלח יותר". עוד הוסיף הרמטכ"ל כי היה צורך בירי מכוון.

הרמטכ"ל הודה בעדותו כי השגיאה מהרכזית הייתה בצורת ההשתלטות על הספינה. "חשבנו שיהיו 10-15 בני אדם", אמר אשכנזי. "חשבנו שאם נזרוק רימון הם יזוזו ונוכל להוריד את הלוחמים תוך דקה". עוד לפי סיום עדותו של אשכנזי הוחלט כי גם הפרקליט הצבאי הראשי ימסור עדות בפני חברי הוועדה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד" 

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה