הרמטכ"ל בוועדת טירקל: "חייל פוצץ על עצמו רימון - להרחיק התוקפים על הסיפון"

רא"ל אשכנזי מגיע הבוקר להעיד בפעם השנייה בפני חברי הוועדה לחקר אירועי המשט הטורקי. "חייל אחר עדיין סובל מבעיות זיכרון עקב המכות הקשות שספג בראשו על הסיפון", אמר אשכנזי בוועדה ושב לשבח את הלוחמים: "ההשתלטות הייתה הכרחית ונדרשה לאחר הסירוב העיקש להיענות להפצרת ישראל שלא להגיע לעזה"

ממשיכים לחקור את אירועי המשט: ועדת טירקל ממשיכה הבוקר בגביית העדויות בפרשת אירועי ספינת ה"מרמרה" ב-31 במאי השנה. הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שנקרא על ידי הוועדה לשוב ולהעיד בפניה בשבוע שעבר, יגיע הבוקר ויעיד בפעם השנייה בפני חברי הוועדה. דיווחים מעדותו אנו מעבירים מעבירים בשידור חי בערוץ החדשות כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

בפתח דבריו חשף הרמטכ"ל פרטים חדשים מרגעי ההשתלטות על הספינה. "חייל אחד שחש סכנה לחייו פוצץ על עצמו רימון הלם כדי להרחיק את התוקפים", אמר אשכנזי. "חייל אחר עדיין סובל מבעיות זיכרון עקב המכות הקשות שספג בראשו על הסיפון".

"תחקרנו כל חייל וחייל", המשיך הרמטכ"ל. "שמענו על הדילמות שלהם, אך ההשתלטות הייתה הכרחית ונדרשה לאחר הסירוב העיקש להיענות להפצרת ישראל שלא להגיע לעזה. החיילים פעלו בצורה טובה כפי שנדרש מהם. אלו לא היו פעילי שלום, הם התכוננו מראש עם מוטות, סכינים ואפודי מגן. הם לא תכננו להביא סיוע הומניטרי, אלא לעימות עם ישראל".

בעדות הקודמת: "אני נושא באחריות"

בעדותו הקודמת של אשכנזי, באוגוסט השנה, פתח הרמטכ"ל את דבריו והדגיש: "אני נושא באחריות לפעולות הצבא". לאחר מכן המשיך: "ההחלטה להימנע מזימון מפקדים, ככל שניתן, נכונה. צריך לאפשר לחיילים ולמפקדים להתכונן לאתגרים שיש לנו ואני אייצג אותם. הפעולה הייתה מידתית ונכונה. החיילים פתחו באש רק לעבר מי שהיו צריכים והפגינו קור רוח ואומץ לב".

"צה"ל הוא ארגון שקוף, מבוקר, לומד מחויב לבחון עשייה ולתחקר כל פעולה", אמר אשכנזי. "בנסיבות אליהן נקלעו לוחמי השייטת בסיכון חיים, הם פעלו באופן יוצא דופן. היום ברור לנו שאחרי שהחייל הראשון ירד, החייל השני נורה. החיילים פתחו באש מוצדקת, ירו במי שצריך ולא במי שלא צריך".

"הייתה שגיאה באופן ההשתלטות על המרמרה"

לאחר מכן הודה אשכנזי כי בידי הצבא לא היה את כל המידע טרם המבצע וכי צה"ל לא חקר את ארגון ה-IHH הטורקי למרות הקשר שלו לתנועות טרור. בהמשך התייחס לתקרית ואמר כי זו הייתה אמורה להתבצע באופן אחר. "אם יש שגיאה זו צורת ההשתלטות על המרמרה", הבהיר. "כשאנשים מחפשים חיכוך זה יקרה, וזה היה ברור במקרה הזה. ככל שההשתלטות הייתה מבוצעת מהר יתר, זה היה מוצלח יותר". עוד הוסיף הרמטכ"ל כי היה צורך בירי מכוון.

הרמטכ"ל הודה בעדותו כי השגיאה מהרכזית הייתה בצורת ההשתלטות על הספינה. "חשבנו שיהיו 10-15 בני אדם", אמר אשכנזי. "חשבנו שאם נזרוק רימון הם יזוזו ונוכל להוריד את הלוחמים תוך דקה". עוד לפי סיום עדותו של אשכנזי הוחלט כי גם הפרקליט הצבאי הראשי ימסור עדות בפני חברי הוועדה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

פעולת ההשתלטות על המרמרה - סיקור מיוחד:

IHH מאיים: המרמרה תחזור לעזה

המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד" 

נתניהו מבהיר: "האחריות לאירועי המשט - עליי"

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה