הפרוטוקול חשף: טורקיה תמכה במשט

טורקיה הרשמית מכחישה מאז המשט לעזה כי הייתה מעורבת באופן ישיר או עקיף בתכנונו וביציאתו. אך פרוטוקולים של פגישה שנערכה שבועיים לפני הפלגת ה"מרמרה" חושפים אחרת. "אנחנו מקבלים תמיכה ישירה מראש הממשלה", נאמר שם. בפגישה דנו גם בתגובה לצה"ל: "ניתן לשים מכשולים מחודדים על הסיפון"

פרוטוקולים של פגישות שהתקיימו בטורקיה לפני יציאת המשט לעזה חושפים כי ממשלת טורקיה תמכה וסייעה לארגונים שיזמו את המשט - כך מפרסם הבוקר עיתון "הארץ".

הפגישה המדוברת התקיימה כשבועיים לפני ההפלגה. ""הממשלה לא הכריזה בתחילה על תמיכה במשימה; אבל בימים האחרונים, (אנחנו) מקבלים תמיכה ישירה מראש הממשלה ומשרים נוספים", נאמר שם.

"בשיחות פנים אל פנים (במקור: F2F) נאמר באופן פתוח, שאם יש לנו בעיות כלשהן, הממשלה תרחיב את התמיכה שלה אם אפשר. יש תמיכה לא רק של המפלגות הפוליטיות המרכזיות, אלא של רבים אחרים".

"יש להפוך את הנחיתה על הסיפון למסוכנת מדי"

המסמכים נחשפו לאחר שנמצאו על מחשבים ניידים שצה"ל החרים מספינות המשט, ובראשון ה"מרמרה". טורקיה דחתה מאז המשט את הטענות כלפיה בישראל, לפיהן היה קשר בין הממשלה למארגנים וכי הממשל תמך ביוזמה.

הפרוטוקולים ועוד מסמכים שהוחרמו, מצביעים על הכנות ממושכות לפעולה הימית והיערכות לתרחישים שונים - כולל השתלשלות של חיילי קומנדו ממסוקים. "כדי למנוע נחיתה מהאוויר, ניתן לשים מכשולים מחודדים על הסיפון באופן שיהפוך את הנחיתה למסוכנת מדי", נכתב.

מארגני המשט, כך עולה מהפרוטוקולים, ידעו כנראה היטב שהמעשה שלהם הוא במלי יותר ממעשי. "כמובן שאנחנו לא מתנגדים שהמטען יילקח לעזה, אבל אנחנו חייבים להדגיש שכל מה שיש ברשותנו אסור בכניסה לישראל. המשימה שלנו אינה להעביר את הציוד לרצועת עזה, אלא זכויות אדם והעם הפלסטיני. לא נבקש או נסכים להעביר את הציוד דרך מעבר ארז", נכתב.

משגרירות טורקיה בישראל נמסר בתגובה לעיתון "הארץ" כי "המשט היה יוזמה אזרחית. לו הייתה זו יוזמה ממשלתית, היינו מגיבים על כך - אך זה לא המצב. בהצהרות הפומביות נאמר שמדובר ביוזמה אזרחית".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההשתלטות על ה"מרמרה" - סיקור מיוחד:

סרטון: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"