"המתווך הגרמני: יש סימנים מעודדים בדרך לעסקת שליט"

התפתחות במשא ומתן לשחרור גלעד שליט? עיתון היוצא לאור במזרח י-ם מדווח כי המתווך הגרמני במו"מ העביר "מסרים מעודדים" למצרים, על נכונות ישראל וחמאס להגיע לעסקה לשחרור החייל החטוף. "בכוונתו של המתווך", כך על פי הדיווח, "לנצל את השבועות הקרובים, לפני החגים הנוצריים, על מנת להתקדם בדרך לעסקה"

המגעים לשחרורו של גלעד שליט שבים להילוך גבוה: המתווך הגרמני בעסקה העביר בימים האחרונים מסר למצרים, לפיו הוא מגלה "סימנים מעודדים מישראל ומחמאס בעניין כוונתן להגיע לעסקה" - כך מדווח היום העיתון "אל-מנאר" היוצא לאור במזרח ירושלים.

על פי הדיווח, ממקורות דיפלומטיים מצריים, המגעים בעניין העסקה מתנהלים בימים אלו. "המתווך העביר מסר לקהיר, לפיו בכוונתו לנצל את השבועות הקרובים, לפני החגים הנוצריים, על מנת להציג בפני שני הצדדים את הדרישות", אמרו המקורות הדיפלומטיים, זאת במטרה לגשר על הפערים ולהשיג עסקה.

מהדיווח עולה, כי גם המתווך הגרמני וגם מצרים מסופקים מהתנהלות המגעים, אך עם זאת נטען כי "ארצות הברית ומספר גורמים באזור מתנגדים לעסקה" בשלב זה.

גורמים במצרים צוטטו בעיתון כמעריכים כי "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מעוניין להגיע לעסקה, בטרם יפנה לעסוק בנושאים אחרים בעלי חשיבות בישראל, עימם הוא יצטרך להתמודד בתקופה הקרובה".

במקביל, אמר היום בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר כי "אין כל חדש במו"מ לעסקת שליט". א-זהאר הוסיף בראיון לעיתון המצרי "אל-אהראם" כי כל ההתקדמות עליה דווח היא "מהומה בתקשורת" בלבד.

נתניהו: אנו פועלים בדרכים שונות ומגוונת  

ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק אתמול ראיון מיוחד לגלי צה"ל. כמנהגו, סירב רה"מ לנדב פרטים בנוגע למאמצים הנעשים להשבת החייל החטוף גלעד שליט ואמר: "אני לא מתעניין בכותרות, אנחנו פועלים כל הזמן בדרכים שונות ומגוונות".

בהמשך השידור הגיב לדברים נועם שליט בביטול ואמר: "שטויות, נתניהו סתם מנסה להפחית לחץ. יש מגעים כל הזמן אבל לא שמענו על שום התקדמות". בני משפחת שליט חיכו אתמול לראש הממשלה מחוץ לשערי קיבוץ דגניה והפגינו למען השבתו של גלעד. נתניהו הגיע לקיבוץ לישיבת הממשלה החגיגית, שהתכנסה בדגניה לרגל חגיגות ה-100 לקיבוצים.

"עם כניסתי לממשלה ביקשתי להכניס את המתווך הגרמני לפעולה, אנחנו פעולים בדרכים שונות ומגוונות שהשתיקה יפה להן ומשא ומתן הוא רק חלק אחד מהן", אמר נתניהו בתגובה לשאלה בנושא חידוש המגעים לשחרורו של גלעד. "אני לא חושב שיועיל לדון במידת הגמישות שאהיה מוכן לגלות", הוסיף.

על רקע הדיווחים לפיהם חודשו המגעים לשחרורו של שליט, אמר בראיון מיוחד במהדורת סוף השבוע שר הביטחון אהוד ברק, כי ישראל מחויבת ותעשה הכל על מנת להביא לשחרורו. "סוגיית השבתו של גלעד שליט ממשיכה להיות אחריות שלנו".

"זה נושא שעובר בלב של כל משפחה בארץ, וגם של בני הנוער", מדגיש ברק. "יש לנו חובה ואחריות לעשות כל מה שצריך כדי להביא אותו, בכל מהלך ראוי ואפשרי. אני מקווה שנביא אותו", הוסיף.

חמאס: המתווך הגרמני ביקר בעזה

בסוף השבוע פורסם בעיתון "אל-חייאת" הלונדוני כי לראשונה מזה שישה חודשים הגיע המתווך הגרמני בעסקה לביקור ברצועת עזה. לדברי סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, מוסא אבו, הגיע המתווך גרהארד קונרד לעזה לפני כשבועיים ובמהלך הביקור נועד עם בכירי ממשל חמאס בעזה.

לפני שהגיע לעזה, שוחח קונרד עם בכירים ישראלים בניסיון להניע מחדש את המגעים החשאיים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. אבו מרזוק הוסיף כי "עמדת חמאס לא השתנתה, ולמרות ביקורו של קונרד המגעים בין ישראל לחמאס - קפואים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק