אחד ממחסלי מבחוח - חלל במלחמת יום הכיפורים?

תחקיר שפרסם בסופ"ש המגזין "וול סטריט ג'ורנל" מעלה פרט חדש ומעניין על חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח. לפי הפרסומים, אחד החשודים במעורבות הרצח, אזרח בריטי בשם כריסטופר לוקווד, גנב את זהותו של חלל ממלחמת יום הכיפורים בשם יהודה לוסטיג. עפ"י עיתון הארץ, רשום לוסטיג כמי שגר בכתובת פיקטיבית - בקיוסק

חשוד בהתנקשות במחמוד אל-מבחוח השתמש בזהות של חלל צה"ל מיום כיפור, כך דיווח בסוף השבוע המגזין "וול סטריט ג'ורנל" בתחקיר שערך על המבוי הסתום שבו נמצאת חקירת חיסולו של בכיר חמאס. על פי התחקיר, חשוד מרכזי בפרשה, אדם בעל דרכון בריטי בשם כריסטופר לוקווד, הציג את עצמו כ"יהודה לוסטיג", מי שנפל במערכה ב-1973.

את התחקיר של המגזין האמריקני פרסם היום עיתון הארץ, שהוסיף כי במשטרת דובאי מנהלים מצוד אחר לוקווד, בתקווה שמעצרו יוכל לשפוך אור על פרטים נוספים בפרשה. עוד מדווח העיתון כי מבדיקה שערך עולה כי לוסטיג רשום בישראל כרווק שמתגורר בכתובת פיקטיבית בקיוסק בתל אביב.

מהתחקיר עולה כי הגורמים שעמדו מאחורי הפעולה גנבו את זהותו של לוסטיג ז"ל, גם הוא אזרח בריטי במקור, כדי להנפיק דרכון בריטי אותנטי עבור לוקווד.

הפרטים החדשים, לטענת הארץ, מציירים תמונה שונה בתכלית מזו שהציג עד כה מפקד משטרת דובאי דאחי חלפן תמים. על פי הפרסומים, למעט מעצרו של אורי ברודצקי, ששוחרר בינתיים, ומעצרם של שני פלסטינים שלא סיפקו מידע בעל ערך, טרם אירעו התפתחויות משמעותיות בחקירה.

בנוסף, נטען בתחקיר של ה"וול סטריט ג'ורנל", כי קיים ספק רב אם האחראים לחיסול אכן ייתפסו ביום מן הימים. דובאי והאינטרפול, יחד עם בריטניה וצרפת, שדרכוני אזרחיהן זויפו, נקלעו לקשיים בחקירה וארה"ב מסרבת לשתף פעולה.

"כדאי שתשמור על הגב שלך"

לפני כשבועיים הודיע מפקד משטרת דובאי כי חשוד נוסף נעצר במעורבות ברצח בכיר חמאס בחודש ינואר השנה. לדברי חלפן, שצוטט בראיון לעיתון "אתיחאד" היוצא לאור באמירויות, נעצר החשוד באחת ממדינות המערב וכי בכוונתו להוציא לו צו מעצר לצורך הסגרתו למדינה. ככל הנראה, התכוון אז חלפן לאותו לוקווד הבריטי.

חלפן הוסיף כי מאז תחילת חקירת הפרשה, קיבל מספר איומים על חייו, כאשר לטענתו מאחורי שניים מהם עומד המוסד הישראלי. לדבריו, האיום הראשון הגיע אליו לפני כמה ימים, לאחר שחשף צילומים מזירת הרצח שחשפו את פרטי הפעולה בדובאי.

חלפן טען כי הרשויות במדינה הצליחו לאתר את מקור אחת השיחות ולקשור אותה למוסד הישראלי. לדבריו, גם המקור מאחורי השיחה השנייה אותר, אך הוא סירב לחשוף את זהותו.

"כדאי שתשמור על הגב שלך, אם אתה מתכוון להמשיך לשמור בלשון משוחררת", סיפר חלפן כי נאמר לו בשיחה הראשונה. השיחה השנייה, לעומת זאת, לא הגיעה אל חלפן עצמו, אלא אל אחד מקרוביו. באותה שיחה, כך סיפר מפקד המשטרה, נמסר לקרוב משפחתו כי על חלפן לשמור על שתיקה, פן יאונה לו רע.

חלפן סיפר עוד כי מאז החל בחקירת מקרה החיסול, קיבל מספר איומים על חייו, והאשים בכך את המוסד הישראלי. הוא ציין כי האיום הראשון הגיע אליו כמה ימים אחרי שחשף צילומים מזירת הרצח, שחשפו את פרטי הפעולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיסול מבחוח - סיקור מיוחד:

פרשן בריטי: "יחידת כידון חיסלה את מבחוח"

ליברמן: "אין הוכחה שהמוסד חיסל את מבחוח"

תמונות חדשות: "המחסלים" במסדרונות בית המלון

בראון: לחקור מי זייף את דרכוני המתנקשים במבחוח

מי נעל את חדרו של מבחוח מבפנים?

דובאי: בדרכונים המזוייפים השתמשו חודשים לפני החיסול

"מחסלי המוסד" בישראל מגיבים בשיחה עם חדשות 2