משה דיין במלחמת יום הכיפורים: המלחמה היא על מדינת ישראל

לראשונה מזה 37 שנים יש לנו הזדמנות להיחשף למהלכים ולמחשבות של מנהיגי ישראל, שעות לאחר המתקפה המשולבת של צבאות ערב במהלך יום הכיפורים. שר הביטחון דיין וראש הממשלה גולדה מאיר ניסו לקבל החלטות על עתיד המלחמה, תוך שהם מבינים כי כל טעות תביא להשמדתה של מדינת ישראל

37 שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים, חושף לראשונה גנזך המדינה את ההתייעצויות שקיימו ראשי המדינה שעות ספורות לאחר המתקפה המשולבת של צבאות ערב על ישראל. בדיונים הללו השתתפו ראש הממשלה דאז גולדה מאיר, שר הביטחון משה דיין, סגן ראש הממשלה יגאל אלון ומידי פעם גם הרמטכ"ל וקציני המטה הבכירים של צה"ל.

הפרוטוקול שהותר לפרסום, הוצא מדיון שנערך בתאריך 7.10.73, ומצביע על ייאוש רב בקרב גורמי הביטחון בעקבות המתקפה. שר הביטחון משה דיין מציע לסגת מקו המעוזים שעל התעלה, גם במחיר של הפקרת פצועים בשטח. לעומת זאת, לגבי המתרחש בגזרה הצפונית נשמע דיין אופטימי יותר. "יש לייצב קו הגנה ואז לחזור לתקוף", הציע דיין, "ישנם הרבה שבויים ועוד יהיו הרבה, איננו יודעים מה מצבם", הוסיף.

"המלחמה על ארץ ישראל"

במהלך הדיון סקר שר הביטחון דיין את יחסי הכוחות בין חילות סוריה ומצרים, לבין מספרם של חיילי צה"ל וכלי הנשק שעמדו לרשותם. "יש לנו בעיה חמורה", אמר דיין, "יש לפנות בדחיפות לאמריקנים שישלחו לנו ציוד".

בהמשך הדיון שקלו הגורמים לפנות לשר החוץ של ארה"ב הנרי קיסינג'ר, על מנת שיפעיל לחץ על מועצת הביטחון של האו"ם ויורה על הפסקת אש בקווים שהיו יממה לאחר המלחמה. מי שהתנגד להצעה הזו היה משה דיין שהסביר: "הערבים לא יפסיקו את המלחמה, ואם יסכימו להפסקת אש עם עלולים לפתוח בה מחדש - המלחמה היא על ארץ ישראל".

בתום הדיון החליטה ראש הממשלה גולדה מאיר לכנס בדחיפות את הממשלה עוד באותו לילה, על מנת לנסות ולמצוא פתרונות אפשריים לבלימת המתקפות.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק