הורשעו לוחמי גבעתי שהשתמשו בילד עזתי כמגן אנושי

שני לוחמי גבעתי שהואשמו כי במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ביקשו מילד בן 9 לפתוח עבורם תיקים חשודים, במסגרת "נוהל ילד", הורשעו הבוקר בחריגה מסמכות ובהתנהגות שאינה הולמת. המשפחות: "כולנו קורבנות גולדסטון"

התנהגות לא הולמת ב"עופרת יצוקה": שני לוחמי גבעתי שדרשו במהלך המבצע מילד פלסטיני בן תשע לפתוח תיקים חשודים, הורשעו היום בבית המשפט הצבאי בקסטינה בעבירות של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת. השניים צפויים לעונש מקסימלי של שלוש שנות מאסר בפועל.

בכתב האישום שהוגש נגד שני החיילים בחודש מרץ השנה, נטען כי ב-15 בינואר 2009 הורו לילד פלסטיני משכונת תל אל-הווא בעיר עזה לפתוח מספר תיקים ומזוודות שחשבו כי הן ממולכדות. בכך, נטען בכתב האישום, חרגו שני החיילים, שהיו בדרגת סמ"ר, מהפקודות שניתנו להם במסגרת "נוהל ילד".

"כולנו קורבנות גולדסטון"

עוד נכתב בכתב האישום כי הילד פיזר את תכנם של התיקים והמזוודות, וכשחשש לפתוח את אחד מהם, הרחיקו אותו מהמקום וירו בתיק. במשפטם העידו מספר מפקדים בחטיבת גבעתי, שניסו להסביר לבית המשפט על אופי הפעילות במבצע שהתנהל, בלבה של אוכלוסייה אזרחית.

השניים, שכבר השתחררו משירות סדיר, מתחו ביקורת קשה על צה"ל בגין העמדתם לדין. לדיון הכרעת הדין הבוקר הגיעו בני משפחותיהם וחבריהם עם חולצות עליהן התנוסס המשפט "כולנו קורבנות גולדסטון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק