4 ענקיות נפט בינ"ל הכריזו חרם על אירן

הסנקציות נגד משטרו של אחמדינג'אד עולות שלב: 4 חברות נפט בינלאומיות: "טוטל", "של", "אמי" ו"סטאט אויל", נענו לדרישת ארה"ב, והודיעו כי ינתקו את כל קשריהן המסחריים עם אירן ויפסיקו את כל השקעותיהן בה. בארה"ב מבטיחים: "יינקטו צעדים נוספים"

סיבה לדאגה, אחמדינג'אד (חדשות 2)

צעד נוסף נגד משטרו של נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד: ארבע ענקיות נפט בינלאומיות נענו לדרישת ארצות הברית, והודיעו כי ינתקו את כל קשריהן המסחריים עם אירן ויפסיקו את כל השקעותיהן בה. מדובר בחברות: "טוטל" הצרפתית, "אני" האיטלקית, "סטאט אויל" הנורווגית, ו"של" שפועלת בשיתוף בריטי הולנדי, כך דיווחה סוכנות הידיעות AP.

מדובר בצעד חריף מצד משטרו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה נגד תכנית הגרעין באירן, שמצטרף לצעדים נוספים שננקטו לאחרונה נגד טהרן. בצד האירני ממשיכים לדבוק בטענתם כי הפעלת הכור הגרעיני נועדה למטרות שלום בלבד. סגן שרת החוץ, ג'ים סטיינברג אמר לכתבים בוושינגטון כי הצעד הזה הוא מכה קשה לתעשיית הנפט של אירן. הממשל בוחן עוד חברות נפט גדולות אחרות ויטיל עליהן עיצומים אם ימשיכו לסחור עם אירן.

בנוסף להסכמת ענקיות הנפט לנתק קשרים עסקיים עם אירן, הודיע סטיינברג כי וושינגטון נוקטת עיצומים נגד חברה אירנית שמיקומה בשוויץ ואוסרת לסחור עמה, משום שתיווכה בין חברות נפט וגז אירניות לבין חברות אירופאיות. לדבריו, מטרת הסנקציות הן "לבודד את החברה מן הקהילה העסקית הבינלאומית והינן חלק ממאמץ גדול יותר כדי לבטל את סירובה של אירן לעמוד בהתחייבויותיה הבינלאומיות שלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק