צפו: צה"ל משתלט על "המשט היהודי"

אנשי חיל הים השתלטו לפני הצהריים על ספינת "איירין" שזכתה לכינוי "המשט היהודי". ההשתלטות עברה ללא אלימות, עם כניסתה למים הטריטוריאליים של ישראל. פעיל השמאל יונתן שפירא התראיין בזמן ההשתלטות: "הם אוזקים אותנו". צפו בהשתלטות כפי שתועדה ע"י דובר צה"ל

אנשי חיל הים השתלטו הבוקר סמוך לשעה 11:30 על "המשט היהודי" שעשה דרכו מצפון קפריסין לכיוון חופי עזה, במטרה לשבור את המצור על הרצועה. ההשתלטות עברה ללא אלימות וללא התנגדות.

רוצים לקבל עדכון ברגע שדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

בסרטון שהפיץ דובר צה"ל מרגעי ההשתלטות, ניתן לראות שתי סירות חיל הים מקיפות את ה"איירין". מהן יורדים לוחמים ועולים על הסיפון.

על הספינה נמצאים פעילי שמאל יהודים מישראל ומאירופה. 9 הפעילים לא התנגדו להשתלטות אנשי חיל הים והפעולה עברה ללא אלימות משני הצדדים. ספינות צה"ל מלוות כעת את היאכטה הקטנה, שצפויה להגיע בקרוב לנמל אשדוד.

באשדוד, יועברו האזרחים הישראלים שהיו על הסיפון לטיפול משטרת ישראל. האזרחים הזרים יועברו, דרך משרד הפנים, לנמל התעופה בן גוריון ומשם יטוסו למחוז חפצם. לא ברור אם ישנו סיוע הומניטרי על הספינה, מפני שהיא כה קטנה ועל סיפונה שטים 9 אנשים. אך אם ישנו סיוע כזה, מבהירים במערכת הביטחון, הוא יועבר לרצועה כמקובל, לאחר בדיקה ודרך המעברים היבשתיים.

רשת אל ג'זירה העבירה שידור חי מההשתלטות על היאכטה. פעיל השמאל יונתן שפירא דיבר עם המגישים בטלפון ואמר: "הם עולים על הסיפון, הם משתלטים על הספינה, יש כאן ניצול שואה ועכשיו משתלטים על כולנו, הם אוזקים אותנו. הם מניחים אזיקים על ידיו של ניצול השואה. חיל הים הישראלי מניח אזיקים על ידיו של ניצול שואה".

שפירא מספיק להוסיף: "עכשיו הוא לוקח לי, הם לוקחים לי את הטלפון", ואז נקטע השידור.

מדובר צה"ל נמסר כי "טרם ההשתלטות העבירו אוניות חיל-הים שתי אזהרות לקברניט היאכטה לפיהן הם עוברים על חוקי מדינת ישראל ועל החוק הבין-לאומי. כאמור אזהרות אלה נדחו על-ידי קברניט היאכטה ונוסעיה שנכנסו לשטח הסגר הימי האסור על-פי חוק. דובר צה"ל מצר על העובדה שכוחות חיל-הים הישראלי נאלצים להסיט את פעילותם ממניעת טרור והברחת אמל"ח לאויבי ישראל ולהתמודד עם פרובוקציות מסוג זה".

צביה שפירא: "מעודדת אותם להיאבק בכיבוש"

צביה שפירא היא אמם של יונתן ואיתמר שפירא, שניים מפעילי השמאל שנמצאים על ה"איירין". "אני רק יודעת שאמרו שהם לא התנגדו פיזית", אמרה בראיון לערוץ החדשות. "במכתב שכתבו לי לפני אמרו שלא תהיה התנגדות, אבל גם לא ישתפו פעולה עם חיל הים. הם אמרו שהם ידאגו שלמבוגרים לא יאונה דבר".

"בטח שהיו לי חששות, אני לא מאמינה לצבא, אני לא מאמינה כבר לשום דבר אחרי המרמרה, אחרי החיסולים, אחרי הרג הילדים, הצבא שלנו מסוגל להכל. לצאת למשט הזה באופן ספיציפי לא עודדתי אותם, אבל עודדתי אותם לעשות כל מה שהם עושים, להיאבק בכיבוש ובמצור על עזה. אצלנו בבית מדברים על זה. כשהחליטו לעשות את זה לא שאלו אותי אבל ידעו שיקבלו את ברכתי", הוסיפה.