ישראל הודיעה: נעצור את המשט היהודי לעזה

משרד החוץ מתייחס הערב לראשונה למשט שיצא אמש מקפריסין - ועליו פעילי שלום יהודים, ובהם גם ניצול שואה. בהודעה מיוחדת של משרד החוץ נאמר כי חיל הים ישתלט על הספינה אם הקפטן לא ייענה לקריאות להפנות אותה לנמל אל-עריש או אשדוד. "הסחורה תיבדק ותועבר לעזה", נמסר בהודעה המיוחדת

אין כניסה לעזה: ישראל הודיעה הערב רשמית כי לא תאפשר לספינת הסיוע שיצאה אמש מקפריסין להיכנס למים הטריטוריאליים של רצועת עזה. "אם הספינה תפנה לנמל אל-עריש או לנמל אשדוד, הציוד שעליה יפורש ויורשה להיות מועבר לרצועת עזה לאחר שייבדק", אמר הערב דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

הספינה "איירין" יצאה אתמול מנמל פמגוסטה שבקפריסין, ועליה פעילי שלום ישראלים, פעילים מאירופה ומארצות הברית. בין הפעילים - גם ניצול השואה ראובן מושקוביץ' והטייס לשעבר יונתן שפירא. הפעילים שעל הספינה הודיעו כי הם מתוכננים להגיע לאזור לקראת מחר בבוקר.

בישראל אמרו הערב כי חיל הים יעצור את המשט, אם הפעילים יתעקשו וינסו לשבור את המצור המוטל על הרצועה. עם זאת, במשרד החוץ אישרו הערב כי עדיין לא נוצר קשר עם קפטן הספינה ואנשיה "הכוונה היא לעלות מול קפטן הספינה בקשר ולהבין לאן בדיוק בכוונת הספינה לפנות", נמסר הערב ממשרד החוץ.

"ייעצרו ויילקחו לנמל אשדוד"

"אם הפעילים על הספינה יצהירו כי בכוונתם להגיע לעזה, נסביר להם כי ההגעה לשם אסורה. אם הם יתעקשו להגיע לאזור אליו הכניסה אסורה, מרחק 32 ק"מ מהחוף, הם ייעצרו ויילקחו לנמל אשדוד", נמסר עוד.

מצדם, הדגישו הפעילים על הספינה כי אם ייתקלו בכוחות צה"ל הם אכן יפגינו התנגדות - אך לא יעשו זאת בדרכים אלימות. "אם צה"ל יבקש מאיתנו להפנות את הספינה לאשדוד נסרב לכך ונממש את זכותנו על פי החוק הבינלאומית להמשיך לעזה", אמר הערב גלן סאקר, קפטן הספינה. "אם הם יעלו על הסיפון לא ננקוט נגדם אלימות פיזית, אבל לא נציית להם.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק