אחרי 16 שנה: חוטפו של נחשון וקסמן ז"ל משחזר

בשנת 1994 נחטף ונרצח החייל נחשון וקסמן ז"ל בידי חוליית חמאס. כעת מתפרסם סרטון ובו עדות יוצאת דופן: אחד המחבלים משחזר את רגע החטיפה. "אמרתי לו שלא נהרוג אותו", נזכר חבר החולייה בהבטחה שלא מומשה. צפו בתיעוד

16 שנים עברו מאז עלה רב"ט נחשון וקסמן על אותו טרמפ לכיוון רמלה, נסיעה שהסתיימה בחטיפתו ורציחתו בידי חוליית טרור, באירוע שנחקק בזיכרון הלאומי הישראלי. כעת נחשף לראשונה תיעוד ובו שיחזור הטרגדיה של נחשון ז"ל.

בתמונות יוצאות הדופן, שצולמו שלושה ימים אחרי ניסיון החילוץ הכושל, משחזר אחד המחבלים, ג'יהאד יר'מור, את מסלול המוות של וקסמן - מהרגע בו עצר את המכונית בצומת בני עטרות ועד לסוף המר.

ההשתלטות על החייל, כך מספר חבר החולייה, ארכה לא יותר מרבע שעה. "הוא פחד מאוד וביקש 'אל תהרגו אותי'", סיפר יר'מור לחוקרים. בתגובה לתחינה ענה לו החוטף: "אל תדאג, אנחנו לא רוצים להרוג אותך. אל תעשה בעיות - אנחנו רוצים להחליף אותך תמורת האנשים שלנו".

לאחר מכן נכנס יר'מור לבית בביר נבאללה, שם הוחזק וקסמן. הוא הראה לחוקרים איפה החזיקו את הלוחם וכיצד תידרכו אותו לפני צילום קלטת הווידאו ששודרה בטלוויזיה והעמידה מדינה שלמה על הרגליים.

חמישה ימים אחרי שנחטף איתר השב"כ את המקום בו הוחזק וקסמן. רבין הורה לצה"ל להתחיל בתכנון מבצע לחילוצו. לקראת ערב יצא כוח חילוץ של סיירת מטכ"ל, בפיקודו של סרן ניר פורז, לכיוון ביר נבאללה.

כשהגיעו לבית שבו הוסתר וקסמן, הפעילו הלוחמים מטעני חבלה, ופרצו פנימה. אלא שהחוטפים הספיקו להרוג את וקסמן, שישב כפות בבית. גם סרן פורז ז"ל נהרג בעת ניסיון הפריצה של סיירת מטכ"ל.

הסרט "נחשון וקסמן - הספירה לאחור" ישודר כאן בערוץ 2 בשבת הבאה מיד אחרי החדשות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק