הרמטכ"ל בכנסת: במשט הבא יהיו נפגעים

רא"ל גבי אשכנזי הופיע היום בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הרמטכ"ל התייחס למו"מ עם הפלסטינים, ובחר להרגיע כשאמר כי "אנחנו לא מצפים לעימות עם הפלסטינים, עם זאת נשארים דרוכים". באשר למשט הגדול שצפוי לצאת בקרוב לאזורנו, אמר אשכנזי: "אם הדברים יתנהלו כמו במשט הטורקי - אני לא יכול להבטיח שאין נפגעים"

הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי ערך היום את הסקירה התקופתית שלו בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

הרמטכ"ל נדרש להתייחס לסוגיית המו"מ עם הפלסטינים, וההשפעות שלה על המצב הביטחוני בשטחי הגדה המערבית, ובשטחי רצועת עזה. "אנחנו נערכים לכל האופציות", אמר אשכנזי, "בין אם המו"מ ייכשל ובין אם יצליח". הרמטכ"ל הדגיש כי למרות ההתחממות בגזרות השונות, בצה"ל לא צופים התלקחות וגל פיגועים כמו באינתיפאדה השנייה בשנת 2000.

בהמשך דבריו התייחס אשכנזי להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון והיחסים בין המתנחלים לפלסטינים. "יש מתח בין האוכלוסיה היהודית לאוכלוסיה הפלסטינית וזה לא סוד, אך המתנחלים עד עתה פעלו בשיתוף פעולה מלא, מחובתנו לפקוח עין ואנחנו נערכים גם לכך".

המטרה: לשמור על יציבות צמרת צה"ל

לאחר הסקירה הביטחונית התפנה אשכנזי לעסוק במשט הבא שצפוי לצאת בקרוב מחופי בריטניה אל עבר רצועת עזה - "ויוה פלסטין 5". "אם המשט יצא לדרך יהיה זה אתגר גדול לצה"ל. אם הדברים יתנהלו כמו במשט הטורקי - אני לא יכול להבטיח שלא יהיו נפגעים", הצהיר אשכנזי.

כמו כן סיפר הרמטכ"ל לחברי הוועדה על הסכמתו של אלוף גדי אייזנקוט להישאר בראש פיקוד הצפון נוספת. "המטרה היא לבצע את המינויים ההכרחיים על מנת לשמור על יציבות צה"ל", אמר הרמטכ"ל, שהוסיף כי הוחלט על מינויים נוספים שיובאו בקרוב לאישור שר הביטחון.

"חלק גדול מארסנל הצבא הסורי מוצא את דרכו לחיזבאללה"

מוקדם יותר היום ביקר אשכנזי בתרגיל של חטיבת הצנחנים בדרום. הרמטכ"ל אמר במהלך התרגיל כי בישראל עוקבים מזה זמן רב אחר מכירת הנשק מרוסיה לסוריה וציין כי מדובר בהתפתחות לא טובה אך צה"ל יידע להתמודד עמה. בנוגע לחשש שנשק מעסקה זו יעבור לידי החיזבאללה, ציין הרמטכ"ל כי בשנים האחרונות קיימת תופעה מטרידה בה חלק גדול מארסנל הצבא הסורי מוצא את דרכו לארגון החיזבאללה.

כמו כן אמר הרמטכ"ל: "אחת המשימות היותר חשובות היא הכנת הצבא לאפשרות של לחימה במספר גזרות כולל הגזרה הצפונית. חטיבת הצנחנים היא אחד הכוחות המרכזיים שלנו בכל אחת מגזרות אלו. אני רואה פה שיתוף פעולה יוצא מן הכלל, בין חילות האוויר והיבשה. מאוד מעודד אותי לראות טייסים
הולכים כאן בתרגיל, בלילה, על מנת ללמוד ולהבין יותר טוב את המורכבות איתה מתמודדים הלוחמים ביבשה ואשר לה הם צריכים לתמוך ולסייע מן האוויר".