"המחבלים התכוונו לחטוף את 4 הגופות"

העיתון המצרי "אל-אהראם" מפרסם הבוקר פרטים חדשים מחקירת מבצעי הפיגוע בבית-חגי על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. "מטרת הפעולה לא הייתה רק להרוג מתנחלים", אמר גורם המעורב בחקירה, "אלא גם לגרום להתפטרות אבו מאזן. ההנחיות שקיבלו היו לצלם את הפעולה, לקבור את ההרוגים ולאחר מכן לנהל מו"מ על החזרת הגופות"

מטרת הפיגוע הקטלני בבית חגי לפני כשבועיים, בו נהרגו ארבעה בני אדם, הייתה למוטט את שלטונו של אבו מאזן באמצעות חטיפת גופות ההרוגים הישראלים ודרישה להחזירן רק במסגרת עסקה שתכלול את השבתו של החייל החטוף גלעד שליט - כך עולה מפרטי חקירת מבצעי הפיגוע ושפורסמו בעיתון המצרי "אל-אהראם".

העיתון פרסם קטעים מעדותם והודאתם של מבצעי הפעולה, שנעצרו על ידי כוחות הביטחון של אבו מאזן מספר ימים לאחריה. המחבלים, המשתייכים ל"גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס, הודו כי תזמון הפיגוע אינו היה מקרי, והוא כוון לצאת לפועל ערב פתיחת השיחות הישירות בין ישראל לרשות הפלסטינית בוושינגטון.

"מטרת הפעולה לא הייתה רק להרוג מתנחלים, כי אם לגרום לישראל להטיל מצור על הגדה המערבית, לסגת מהשיחות הישירות וללחוץ על אבו מאזן להתפטר", אמרו מקורות המעורבים בחקירה לעיתון המצרי.

"אבו מאזן היה מתפטר מתפקידו"

"מבצעי הפיגוע הודו בחקירתם כי ההנחיות שקיבלו היו לצלם את הפעולה, לקבור את ההרוגים ולאחר מכן לטעון כי הם נחטפו". המקורות הוסיפו, כי בחמאס תכננו "להתנות את השבתם של ה'חטופים' בשחרור אסירים פלסטינים, במסגרת הדרישות שהועלו בעסקת שליט".

גורמי החקירה הוסיפו כי ההנחיות לביצוע הפעולה הגיעו מהנהגת חמאס בדמשק, שהורתה, על פי הדיווח בעיתון, למחבלי חמאס בגדה לתאם זאת עם הפעילים ברצועת עזה ו"להודיע על חטיפתם של ארבעה מתנחלים".

"ישראל הייתה נסוגה מהשיחות הישירות, והצבא הישראלי היה מכתר כל כפר בגדה המערבית בחיפוש אחר מתנחלים חטופים. כך אבו מאזן היה מתפטר מתפקידו ואף היה מודיע על פירוקה של הרשות הפלסטינית", אמרו הגורמים המעורבים בחקירה לעיתון.

"הרכב שהתקרב מנע חטיפת הגופות"

על פי הדיווח, מדובר בשלושה מחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני, ש"בחרו היטב את מקום הפעולה ואת התזמון שלה. ההתנחלות בני נעים נבחרה במיוחד, משום שהיא קטנה ואין בה יותר מ-500 מתנחלים".

עוד מהחקירה עולה כי המחבלים אכן וידאו הריגה, ואף החלו בתהליך חטיפת הגופות ממקום הפיגוע. ואולם, על פי הדיווח, קיבלו המחבלים דיווח מפעיל נוסף שככל הנראה פיקח על התנהלות המבצע מהצד, לפיו מתקרב רכב למקום הפיגוע - ועל כן הפסיקו את המבצע ונמלטו מהמקום.

"אם הפעולה הייתה יוצאת לפועל, הרי שמדובר בפיגוע החמור ביותר בהיסטוריה הפלסטינית", אמרו גורמי החקירה לעיתון. "חמאס היה משיג את כל מטרותיו - ובהן הפלת הרשות הפלסטינית, שליטה על הגדה המערבית, הכשלת תהליך השלום ומתן לגיטימציה לישראל להמשיך את הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים".

פיגוע ירי בקריית ארבע - כל הדיווחים:

חמאס נטל אחריות: מברכים על הירי

הגיע לטפל - וראה שאשתו בין ההרוגים

4 הרוגים בפיגוע ירי בכניסה לקריית ארבע

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק