4 ספינות סיוע עושות דרכן לעזה

עם סיום חודש הרמדאן וחידוש שיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית, מתחדשת גם תנועת ספינות הסיוע לעבר רצועת עזה מסוריה, מבריטניה מקטאר וממרוקו. ליברמן לבריטניה: יש לפעול נגד 'תופעת המשטים', שנועדו לעורר פרבוקציה

משט סיוע לעזה, ארכיון (רויטרס)

ארבע ספינות סיוע מאורגנות בשתי משטים נפרדים עושות את דרכן לעבר רצועת עזה, כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". בנוסף מתארגנת שיירה יבשתית שתצא מסוריה בדרך לשבור את המצור על עזה.

אחת הספינות יצאה הערב מנמל טרטוס שבצפון סוריה, בעוד ששלוש ספינות נוספות ייצאו במסגרת משט הנקרא "ויוה פלסטינה 5" מבריטניה, ממרוקו ומקטאר. בשלב זה נראה כי אין סיבה להיערכות חריגה במערכת הביטחון כיוון שהספינות הודיעו על כוונתן לעגון בנמל אל-עריש המצרי, ולהעביר משם את הציוד לרצועת עזה.

על פי הדיווח, הספינה שיצאה מסוריה נושאת בבטנה 650 טונות של ציוד הומניטרי. בשאר אל-שאהר, שר בממשלה הסורית, אמר כי הציוד כולל 40 טונות של ציוד רפואי. "אזרחי סוריה, מכל שכבות האוכלוסייה, לקחו חלק בתרומה, ובמיוחד ארגונים לא-ממשלתיים", אמר אל-שאהר.

מאחורי אחד המשטים: ארגון ה-IHH הטורקי

במקביל לספינות, מתארגנת שיירה יבשתית שעושה את דרכה מלונדון לעבר סוריה, שם יתאחדו הכוחות ויפתחו במסע משותף לעבר הרצועה. במשלחת, ששמה המלא הוא "ויוה פלסטין 5 - חבל הצלה בינלאומי לעזה", ישתתפו בסך הכול כ-380 בני אדם מ-20 מדינות.

מאחורי המשט, עומד ארגון "ויוה פלסטין", ארגון FREE GAZA, וכן ארגון ה-IHH הטורקי שעמד מאחורי ספינת ה"מאווי מרמרה" - שתשעה מפעיליה נהרגו בהשתלטות כוחות צה"ל במאי האחרון.

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס בסוף השבוע לנושא המשטים בשיחה שקיים בסוף השבוע עם מקבילו הבריטי אלכסנדר הייג וביקש ממנו שארצו תפעל במסגרת האיחוד האירופי נגד "תופעת המשטים" לעזה. "המשטים הם פרובוקציה לשמה ולא נועדו לעזור לעזה אלא להתסיס את האזור", הסביר ליברמן להייג.

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון

עדות מהספינה: חיילים קפצו למים כדי להינצל

בעקבות התקרית: אזהרת מסע לטורקיה

חמאס: חבר פרלמנט טורקי נהרג

הרמטכ"ל: צריך להיערך למהומות בגזרות נוספות

התקרית הימית - שאלות ותשובות

איך דיווחו על העימות בעולם?

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות