סופי: ישראל תרכוש את החמקן

פרויקט מטוס החמקן בדרכו לישראל: ועדת שרים בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון ברק אישרה באופן סופי את רכישתם של 25 מטוסי החמקן מדגם F-35, שיגיעו לישראל רק בעוד חמש שנים

ועדת שרים מיוחדת בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושרים נוספים, החליטה הערב לאשר באופן סופי את רכישתם של מטוסי חמקן מדגם ה-F-35 ,שיגיעו לישראל בעוד כחמש שנים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר ההחלטה כי "רכישת מטוס הקרב החדיש בעולם מהווה חיזוק משמעותי לכושרה הצבאי של מדינת ישראל".

מי שבוודאי מרוצים גם הם מהחיזוק המשמעותי הם בכירי חיל האוויר וצה"ל, שלחצו על הממשלה לקבל את ההחלטה ולרכוש את המטוס החדיש בעלות של כ-2.5 מיליארדי דולרים. בשלב הראשון יגיעו לישראל כ-25 מטוסים, ולאחר מכן יגיעו עוד כ-50 מטוסים במימון אמריקני.

למטוס החמקן יכולות אסטרטגיות החיוניות לחיל האוויר. המטוס פותח כך שצורתו הגיאומטרית וחומרים מהם הוא בנוי מונעים את גילויו במערכות המכ"ם - מה שיעזור לחיל האוויר הישראלי במקרה שיוחלט לתקוף ביעדים מרוחקים. במטוסים שיגיעו לישראל יותקנו מערכות מטעם התעשייה האווירית במקום המערכות הקיימות בו כיום, זאת כדי לשמר את היתרון האיכותי של המערכות הללו.