ארה"ב: המתקן באירן אינו גרעיני

"אנחנו מכירים את המתקן כבר שנים. הוא לא קשור לגרעין" - כך אומר היום גורם בכיר בממשל אובמה בתגובה לחשיפת התמונות של מתקן הגרעין הסודי באירן. בכך, למעשה, תומכת ארה"ב בהכחשה הרשמית של טהרן ששוחררה שעות ספורות לאחר פרסום התמונות. "אין לנו מתקנים שלא דיווחנו עליהם", אמר מוקדם יותר היום בכיר אירני

כך נראה האזור בשנת 2004 (חדשות 2)

אחרי אירן, גם ארה"ב מיישרת קו: גורם בכיר בממשל האמריקני הגיב היום לפרסומים אודות חשיפת המתקן הגרעיני באירן וטוען - "אנחנו מכירים את המתקן כבר שנים. אין סיבה להאמין שהוא קשור לגרעין". מדובר בצעד יוצא דופן בו ארה"ב נמנעת מלגנות את הממשל באירן.

הטענה האמריקנית מגיעה לאחר שבמהלך השעות האחרונות מאז חשיפת המתקן אתמול הכחישו באירן את הטענות שהעלה ארגון אופוזיציה במדינה בדבר המתקן. "אין לנו מתקנים שלא דיווחנו עליהם", אמר היום עלי אכבר סאלחי, ראש סוכנות הגרעין האירנית.

כך נראה המתקן הגרעיני

תמונות חדשות שהגיעו היום לידי חדשות 2 באינטרנט חושפות לראשונה את מתקן הגרעין האירני הסודי שממוקם כ-120 קילומטרים מערבית לבירה טהרן. המשטר האירני קיווה להמשיך לשמור על המתקן בסוד, אולם רגע לפני שבנייתו מושלמת, הוא נחשף על ידי גורמים באופוזיציה באירן.

כשמשווים את התמונות מ-2004 לצילומי הלוויין מ-2010 ניתן לראות בבירור שינוי משמעותי בפני השטח. משמרות המהפכה החלו בהקמת האתר כבר בפברואר 2005, וכ-85% מבנייתו כבר הושלמה. שם הקוד שלו הוא 331, ומיקומו המדויק הוא סמוך לעיר אביאק. כ-100 מיליון דולרים כבר הושקעו בפרויקט השאפתני, ולדברי מומחים המספר עוד עתיד לגדול.

מומחים: מיקומו בעומק ההר מקשה על תקיפה מן האוויר

המתקן עצמו בנוי עמוק בתוך ההרים, כשמנהרות באורך של מאות מטרים מגנות עליו. בצילומים ניתן לראות כי הכניסה הראשית לאתר היא מנהרה ברוחב של שמונה מטרים, ואורכה 200 מטרים עד להגעה למתקן עצמו. בנוסף ניתן לראות מנהרה אנכית שמשמשת לפליטת חומרים רדיו-אקטיביים. בתוך המבנה עצמו ישנם מתקנים החשודים כצנטריפוגות. מלבד זאת, נבנו במקום גם אולמות רחבים ומשרדים.

מומחי ביון מערביים שמנתחים את התמונות חוששים שמיקומו ועובי המנהרות מנטרלים כל אפשרות להרוס את המקום על ידי הפצצה מן האוויר. יתרה על כך, המתחם מוקף במספר סוללות טילים נגד מסוקים שערוכות לפעול נגד כל כלי טיס שיתקרב לאזור.

סוללות טילים נגד מטוסים להגנה מפני תקיפה אווירית

השלטונות במדינה הפקיעו כ-3,000 דונמים כדי לבנות את המתקן. בסיס של צבא אירן הוא שתומך שבהקמה מבחינה לוגיסטית ומספק למקום מים וחשמל. נתון נוסף שמוכיח כי הפעילות במקום משמעותית הוא הגידול הדרמטי בצריכת החשמל.

מהתמונות עולה כי המתחם עצמו מגודר והכניסה נשלטת באופן בלעדי על ידי כוחות מיוחדים של משמרות המהפכה. מספר מצומצם של אנשים נמצא בסוד העניינים, וכוחות המודיעין האירני עשו כל שביכולתם כדי שדבר קיומו של המקום יישמר בסוד. האופוזיציה באירן היא שחשפה את קיומו לאחר חקירה ממושכת ותוך סיכון עצמי גדול.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק