אבי טנק המרכבה נפטר בגיל 86

האלוף במיל' ישראל טל נפטר הבוקר בבית החולים "קפלן" שברחובות, שבוע לפני שמלאו לו 86. טל שהשתחרר מצה"ל בתפקיד סגן הרמטכ"ל, הוכתר כאחד מחמשת "מצביאי השריון הטובים בהיסטוריה"

האלוף במילואים ישראל "טליק" טל, אבי טנק המרכבה, נפטר הבוקר בבית החולים "קפלן" שברחובות, שבוע לפני שמלאו לו 86. טל, שהשתחרר מצה"ל בתפקיד סגן הרמטכ"ל, הוכתר כאחד מחמשת "מצביאי השריון הטובים בהיסטוריה" וזכה פעמיים בפרס ביטחון ישראל. ביום ראשון הוא יובא למנוחות.

בשנת 1970 התמנה טל לראש "מנהלת תוכנית הטנק" (מנת"ק). תחת פיקוחו פותח טנק המרכבה הנחשב עד היום לאחת ההצלחות גדולת של תעשיית הביטחון בישראל. כמו כן, הוא פיתח את גשר הגלילים ששימש את צה"ל לחציית תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים.

סיסמת חיל השריון המפורסמת - "האדם שבטנק ינצח", מבוססת על דבריו של טל. כשנשאל איזה טנק ינצח בשדה הקרב, ענה שהטנק בו הצוות הטוב ביותר הוא אשר ינצח.

היסטוריה צבאית מפוארת

ישראל טל נולד ב-1924 ביישוב מחניים. כשהיה בן חמש הוא גר בצפת, שם ניצל מטבח שערכו ערביי צפת במסגרת מאורעות תרפ"ט. בגיל 18 הוא התגייס לצבא הבריטי. בשנת 1946, התגייס טל להגנה. הוא השתתף בקרבות על הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. במבצע "נחשון" פיקד על מחלקה באחד מגדודי חטיבת "גבעתי".

בשנת 1954 מונה טל למפקד בית הספר לקצינים בבה"ד 1. לאחר מכן, התמנה לסגן מפקד גייסות השריון, למפקד חטיבה 7 ולבסוף למפקד גייסות השריון. במלחמת ששת הימים פיקד על אוגדה 84 שלחמה שכבשה את חצי האי סיני וחלקים מרצועת עזה.

בהמשך דרכו השתחרר טל מצה"ל אך חזר לשירות ומונה לסגן הרמטכ"ל.לאחר מלחמת יום הכיפורים מונה למפקד חזית הדרום. ב-1974 הוא השתחרר בשנית מהצבא והתנה בהמשך ליועץ במשרד הביטחון. ב-1978 הוא חזר לשירות והקים את מפקדת כוחות שדה.

פרס: הוא ידע לחיות בפסגה מוסרית ולעלות בסולמות הטכנולוגיה

שר הביטחון, אהוד ברק ספד לאלוף במיל' טל. "האלוף ישראל טל, אבי פרויקט טנק המרכבה, הוא מבכירי בניה ובוניה, וחולמיה של הארץ. הימצאותו בצמרת צה"ל ובצמרת העשייה הביטחונית לאורך עשרות שנים, היוותה תרומה חשובה לא רק לעליונותה הצבאית, ליתרון האיכותי ולעוצמתה הכוללת של ישראל, אלא קודם כל לחותם האנושי שהותיר האלוף טל בעשרות אלפי אנשים".

גם נשיא המדינה שמעון פרס, ספד לאלוף שהלך היום לעולמו. "לא חשוב איזו דרגה נשא האלוף טל על כתפיו, הוא היה, וכך גם יישאר בתודעתנו, אדם משכמו ומעלה. בעיניו, השיקול המוסרי לא נפל בערכו מהיתרון הטכנולוגי. הוא ידע לחיות בפסגה מוסרית ולעלות בסולמות הטכנולוגיה. הוא היה מצביא. מורה דרך. פורץ דרכים. ובכולם הוא גילה יכולת מדהימה".

פרס הוסיף ואמר כי "הטנק שאותו תכנן האלוף טל, אמור היה להיות הטוב שבעולם. ונראה שכך הוא גם נחשב. אסטרטגיה, המבחינה בין ההכרח להציל את המדינה לבין הצורך לבצר את עמדותיה, נוסחה על ידו בצורה הבהירה ביותר".