הצצה נדירה לבסיס האזנות סודי של יחידת 8200

במערב הנגב, כך על פי פרסומים זרים, מצותתת יחידת 8200 של חיל המודיעין לכל המזרח התיכון. בכתבה במגזין "לה מונד דיפלומטיב" הצרפתי, שקטעים נבחרים ממנה פורסמו הבוקר בעיתון הארץ, מפורטים יכולותיו של ציוד שמוצב בדרום הארץ ונועד, בין השאר, להאזנה לשיחות טלפון של ארגונים ולקריאת תכתובת דואר אלקטרוני

הבסיס סודי, אבל באינטרנט רואים הכל. אילוסטרציה (גוגל)

האח הגדול מאזין להכל, והוא אפילו נמצא כאן בישראל: חיל המודיעין הישראלי מפעיל סמוך לקיבוץ אורים שבמערב הנגב את אחד מבסיסי ההאזנה והציתות הגדולים ביותר. כך מפרסם הבוקר עיתון הארץ, מאת מקורות זרים. על פי הפרסום במגזין הצרפתי "לה מונד דיפלומטיק", מדובר בבסיס שמשתייך ליחידת 8200 המוכרת.

ממש כמו בסרטי הריגול הטובים ביותר, כל מי שעובר בסמוך לבסיס, כך לפחות על פי הפרסומים, יוכל להבחין בעשרות אנטנות וצלחות לוויין, שאולי נראות תמימות למראה, אבל למעשה משמשות להאזנה לשיחות טלפון וחדירה לתכתובות בדואר האלקטרוני של ארגונים פוליטים, בודדים, חברות זרות ואפילו ממשלות של מדינות אחרות.

עוד מטרה חשובה של הבסיס, שמקבלת ככל הנראה חשיבות יתרה לאחרונה היא היכולת להאזין לרשתות הקשר של ספינות שנעות באזור המזרח התיכון ולאתר את מסלולן וכוונותיהן. בנוסף לכך, הבסיס משמש גם כ"מרכז לרשת ריגול המצותת לכבלים תת ימיים - לרוב כאלה בים התיכון, המחברים את ישראל עם אירופה", ואף כולל עמדות האזנה חשאיות במיוחד.

המקור לידיעה - חיילת משוחררת מהיחידה

לאחר איסוף המידע, כך על פי הפרסומים, הוא מעבר למטה המרכזי של יחידת 8200, שם הוא מעובד, עובר הערכה ראשונית ומופץ למוסד ולכלל יחידות צה"ל השונות.

המקור לידיעה, כך טוען העיתונאי הניו זילנדי ניק האגר שפרסם אותה לראשונה, הוא חיילת לשעבר ביחידה שעבדה ביירוט תשדורות טלפון ואימיילים מאנגלית וצרפתית לעברית. "זו הייתה עבודה מעניינת שהתמקדה באיתור וזיהוי 'הפנינים' מתוך התקשורת השגרתית", היא סיפרה.

לחובבי המתח והמסתורין, מציעים במגזין לגלוש לאתרי האינטרנט הרלוונטיים שמאפשרים לזהות את אנטנות הבסיס הפרוסות בשורות, ובאופן שאינו מצונזר.

יחידה מרובת הישגים

יש לציין כי זו לא הפעם הראשונה שהמגזין הצרפתי מפרסם הערכות שהושמעו בתקשורת הישראלית והבינלאומית בנוגע ליחידת 8200. בשנים האחרונות פורסם בעיתונות הזרה כי ייעודה של יחידת המודיעין הגדולה הוא באיסוף והאזנה של תקשורות זרות.

על פי מקורות זרים, בין ההישגים הבולטים של היחידה לאורך השנים ניתן למנות את יירוט שיחת הטלפון בין נשיא מצרים נאסר לחוסיין מלך ירדן ביום הראשון של מלחמת ששת הימים, ויירוט שיחות טלפון בין ראש אש"ף יאסר ערפאת למחבלים של ארגון פלסטיני קטן ופרו-עיראקי בראשות אבו עבאס שחטף ב-1985 את ספינת הנוסעים האיטלקית "אקילה לאורו" בעת שיט בים התיכון.