ברק: פרשת גלנט פגעה באמון בצה"ל

שר הביטחון התייחס היום לפרשת המסמך המזויף במהלך אירוע של פורום המטה הכללי: "הפרשה זעזעה את המדינה, יש לדאוג שהמקרה לא יישנה". נציב קבילות החיילים מונה לבדוק התנהלות צה"ל בפרשה

ברק, גלנט והמסמך (חדשות 2)

שר הביטחון אהוד ברק שב ומביע היום דאגה מהשלכות מסמך גלנט על צה"ל. ברק בירך היום את פורום המטה הכללי של צה"ל לרגל השנה החדשה, ובמסגרת האירוע התייחס למסמך המזויף והודיע כי נציב קבילות החיילים יבדוק את התנהלות צה"ל בפרשה.

"אני מברך על החקירה המהירה של משטרת ישראל ועל הגעתה למסקנות", אמר ברק. "אני מודאג מהניסיון שנעשה ע"י מספר קצינים בכירים בסדיר ובמילואים, לעצור ולדחות את תהליך מינוי הרמטכ"ל הבא, ולהשפיע באופן לא לגיטימי על תוצאותיו. הניסיון כמעט וצלח. זהו מהלך נפסד שטלטל את המדינה כולה במשך כמה שבועות - וגרם נזק עמוק לאמון הציבור בצה"ל".

"הפרשה מהווה תמרור אזהרה למי שחפץ בחיים במדינה דמוקרטית, שבה הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני", הוסיף שר הביטחון והודיע כי מינה את האלוף (מיל') יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, על מנת לבדוק ולהבטיח שדברים כאלה לא יישנו".

ברק מציע: לקצר כהונת הרמטכ"ל ל-3 שנים

אתמול פרסמנו לראשונה כי ברק פנה למזכירות הממשלה והגיש הצעת החלטה לפיה משך כהונת הרמטכ"ל יקוצר מארבע שנים לשלוש, עם אפשרות להארכה בשנה נוספת. אם תתקבל ההחלטה קיים חשש כי בשנה השלישית לכהונה ינסה הרמטכ"ל לרצות את הדרג המדיני, בניסיון לשכנעו כי הוא אכן ראוי לשנה רביעית בתפקיד.

השר ברק החליט לדחות את פגישתו עם ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין, שהייתה צפויה להיערך ביום ראשון הקרוב. זאת, על מנת להיות נוכח בישיבת הממשלה, במהלכה צפויים השרים לאשר את מינויו של האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

גורמים בסביבתו של ברק אומרים כי שר הביטחון צפוי להיפגש בימים הקרובים עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולהיוועד עמו בעניין הזה, מתוך כוונה לשנות את זמן הכהונה.

זאת כדי למנוע מצבים של אי בהירות לגבי המשך הכהונה של הרמטכ"לים הבאים. ביום ראשון, כאמור, העניין יובא לדיון בממשלה. יש להדגיש כי השינוי אינו מכוון נגד הרמטכ"ל המיועד גלנט, אלא כך מאמין שר הביטחון שנכון לפעול מעתה והלאה.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק