ברק: לקצר כהונת הרמטכ"ל ל-3 שנים

שר הביטחון פנה למזכירות הממשלה וביקש לקצר את משך הכהונה ל-3 שנים, עם אופציה להארכה בשנה נוספת. כיום משך כהונתו של הרמטכ"ל הוא 4 שנים - ללא אפשרות הארכה. החשש: בשנה ה-3 ינסה הרמטכ"ל לפעול על מנת לרצות את הדרג המדיני - ובכך לזכות בשנה נוספת בתפקיד

בלעדי: שר הביטחון אהוד ברק פנה למזכירות הממשלה והגיש הצעת החלטה לפיה משך כהונת הרמטכ"ל יקוצר מארבע שנים לשלוש, עם אפשרות להארכה בשנה נוספת. אם תתקבל ההחלטה קיים חשש כי בשנה השלישית לכהונה ינסה הרמטכ"ל לרצות את הדרג המדיני, בניסיון לשכנעו כי הוא אכן ראוי לשנה רביעית בתפקיד.

השר ברק החליט לדחות את פגישתו עם ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין, שהייתה צפויה להיערך ביום ראשון הקרוב. זאת, על מנת להיות נוכח בישיבת הממשלה, במהלכה צפויים השרים לאשר את מינויו של האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל.

לאחר הודעתו של ברק בשבוע שעבר כי בכוונתו להמליץ על מינויו של האלוף גלנט לתפקיד הרטמכ"ל, עלתה השאלה האם הרמטכ"ל אשכנזי צריך להמשיך בתפקידו עד סיום כהונתו בפברואר בשנה הבאה. היו שטענו כי לאחר היוודע שם האלוף שיחליף אותו בתפקיד, עליו לפרוש - אך הוא הודיע כי הוא נשאר עד לסיום כהונתו.

ההחלטה אינה מכוונת נגד גלנט

גורמים בסביבתו של ברק אומרים כי שר הביטחון צפוי להיפגש בימים הקרובים עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולהיוועד עמו בעניין הזה, מתוך כוונה לשנות את זמן הכהונה.

זאת כדי למנוע מצבים של אי בהירות לגבי המשך הכהונה של הרמטכ"לים הבאים. ביום ראשון, כאמור, העניין יובא לדיון בממשלה. יש להדגיש כי השינוי אינו מכוון נגד הרמטכ"ל המיועד גלנט, אלא כך מאמין שר הביטחון שנכון לפעול מעתה והלאה.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק