ארה"ב מאיימת על טורקיה: שתפו את ישראל בתמרון הצבאי

באנקרה תכננו גם השנה שלא לזמן את ישראל לתמרון הצבאי המשותף בטורקיה שנערך מדי שנה. בוושינגטון לא אהבו את המהלך ואיימו - בלי ישראל - גם אנחנו לא נשתתף. עיתון טורקי: ארה"ב דורשת מטורקיה לשוב ולהכיר בישראל

הלחץ האמריקני על טורקיה נמשך: ארצות הברית פנתה לטורקיה ודרשה ממנה לשוב ולערוך תמרונים צבאיים משותפים עם ישראל, ואיימה כי אם לא כך יהיה הדבר - גם וושינגטון לא תיטול בהם חלק, כך מדווח היום העיתון הטורקי "הורייט".

על פי הדיווח בעיתון, המסר האמריקני הועבר לאנקרה, לאחר שמספר מדינות הוזמנו ליטול חלק בתמרונים צבאיים משותפים, זולת ישראל. "התמרונים הללו נערכים מדי שנה במרכז טורקיה, מאז שנת 2001", אמר מקור טורקי לעיתון. שגרירות ארצות הברית באנקרה סירבה להגיב לדיווח.

בשנה שעברה הוצאה ישראל לראשונה מהתמרונים המשותפים, בעקבות המתיחות עם טורקיה מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה". היחסים בין ירושלים לאנקרה המשיכו להידרדר, ושיא השפל נרשם באירועי ספינת ה"מרמרה" השנה.

מתיחות גם ביחסי ארה"ב-טורקיה

לארצות הברית נודע כי טורקיה מתכוונת פעם נוספת שלא לזמן את ישראל לתמרונים, ועל כן העבירה את המסר התקיף. בחודשים האחרונים עלה רף המתיחות גם בין טורקיה לארצות הברית, בעקבות הימנעותה של אנקרה מתמיכה בסנקציות הנוספות על אירן במועצת הביטחון של האו"ם.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שוחח ואף נפגש עם ראש ממשלת טורקיה רג'ב טאיפ ארדואן, ובמהלך השיחות בין השניים קרא לו שלא לנטוש את המערב ולפגוע ביחסים עם ארצות הברית וישראל.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק