4 ההרוגים יובאו הבוקר למנוחות

ארבעת ההרוגים בפיגוע הירי ליד קריית ארבע, כולם תושבי ההתנחלות בית חגי. בני הזוג יצחק וטליה איימס, הותירו אחריהם 6 יתומים, כוכבה אבן חיים, הותירה אחריה ילדה בת 10 ואבישי שינדלר היה אמרו לחגוג את יום הנישואין הראשון שלו . מסע הלוויותיהם יצא מבית חגי ב-11:00

ארבעת ההרוגים בפיגוע הירי אמש סמוך לקריית ארבע, כולם תושבי ההתנחלות בית חגי. יצחק איימס, בן 47, אשתו טליה איימס, בת 45, כוכבה אבן חיים, בת 37 ואבישי שינדלר, בן 24.

טלי איימס, מנהלת חשבונות ובעלה יצחק, גנן ותלמיד בכולל, הותירו אחריהם שישה יתומים, כשהקטן ביניהם רק בן חמש. "יצחק וטליה הם אנשים קדושים שחיו במחסור, אבל אצלם הרוחני קדם לגשמי", סיפר ל"ידיעות אחרונות" יצחק פישלביץ, "כשהחל המאבק נגד הגירוש מגוש קטיף הם נסעו יחד וגרו במשך חצי שנה בקראוון כדי למחות נגד הגירוש".

כוכבה אבן חיים, גננת בגן לחינוך מיוחד ביישוב אפרת, הותירה אחריה בעל וילדה בת 10 שנולדה לאחר טיפולי פוריות רבים. מוני, בעלה של כוכבה, הגיע אמש לזירת הפיגוע הקטלני, אז גילה כי אשתו היא בין ההרוגים.

אבישי שינדלר, תלמיד בישיבת "שבי חברון", הותיר אחריו אישה. השבוע היה אמור לחגוג את יום הנישואין הראשון שלו עם אשתו מוריה, שקיבלת את הבשורה המרה בעת שהייתה בחתונה של חברה קרובה.

מסע הלוויותיהם של ארבעת ההרוגים יצא הבוקר ב-11:00 מרחבת בית הכנסת בבית חגי. יצחק וטלי אייימס יובאו למנוחות בבית העלמין בהר הזיתים, אבישי שינדלר ייטמן בפתח תקווה וכוכבה אבן-חיים תובא למנוחות בבית העלמין באשדוד.

המחבלים ביצעו וידוא הריגה

הירי לעבר מכונית הסוברו של הזוג איימס, בוצע כנראה מרכב חולף, מכיוון מערב. בצה"ל חושדים כי היורים ירו לכיוון הרכב, פגעו בנוסעים, ואז התקרבו לרכב ווידאו את ההריגה. מחקירת האירוע עולה כי רכב היורים נצמד לרכב ההרוגים, נסע לצידו כמה מאות מטרים, ואז ירה אחד מהם מטווח קצר בנוסעי הרכב. רכב ההרוגים הידרדר לאחר מכן, כמה מאות מטרים בצד הכביש.

חמאס: זהו הראשון בסדרת פיגועים

האם אנחנו עומדים בפתחה של תקופת פיגועים? אבו-עוביידה, דובר גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, אמר ו אתמול בערב כי "הפיגוע הוא הוכחה לכישלון התיאום הביטחוני בין הרשות ופתח לבין הכיבוש, ויהיה רק חוליה ראשונה בסדרת פעולות".

לדבריו של אבו-עוביידה, אנשיו "מקבלים על עצמם את האחריות המלאה לפעולת הגבורה בחברון. אנשינו חזרו בשלום לבסיסם". בראיון לרשת הטלוויזיה של החמאס, הודיע הדובר: "אנו מברכים על הפעולה, ונוטלים אחריות לביצועה".

גם באתר האינטרנט הרשמי של הארגון הופיעה כתובית המבשרת על נטילת האחריות לפעולה. "בסביבות השעה 19:30 נפתחה אש לעבר רכב ציוני דרומית לחברון", דווח החמאס. "בפעולה נהרגו ארבעה ציונים".

 באחד מאתרי האינטרנט של החמאס, דווח כי ארגון "גדודי חללי אל-אקצה" הוא שנטל את האחריות לפיגוע. דובר מטעם הארגון בשם "אבו מחמוד" צוטט באתר האינטרנט באומרו כי "הלוחמים שביצעו את הפעולה שבו בשלום". לדבריו, "הפעולה בוצעה בתגובה על המשך הפעולות של ישראל בכפרים הפלסטיניים בגדה המערבית". הוא הזהיר את ישראל ש"לא להוסיף שמן למדורה".

זאת, לאחר שקודם לכן האשים החמאס את הפת"ח בביצוע הפעולה.

נתניהו: מסר של אחווה וחיזוק ליהודה ושומרון. אשכנזי: פועלים בכמה כיוונים

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת אתמול בערב בוושינגטון, לאחר שעודכן בפרטי הפיגוע שבו נהרגו הערב ארבעה ישראלים סמוך לקריית ארבע. יועץ התקשורת שלו פרסם הודעה בשמו לפיה "לבו של נתניהו יוצא אל הנרצחים ואל משפחותיהם. שולח מסר של אחווה וחיזוק לכל אחינו ואחיותנו ביהודה ושומרון".

נתניהו צפוי להבהיר למזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שהרצח מוכיח את הצורך לעמוד על דרישות הביטחון המחמירות של ישראל ושלא תהיה בהן פשרה. עם זאת ציין כי הטרור לא יקבע את עתיד ההתיישבות.

הרמטכ"ל גבי אשכנזי הגיע אתמול בערב לזירת הפיגוע. "אין ספק שמדובר באירוע קשה מאוד. ראשית, כולנו מביעים את תנחומינו למשפחות וליישוב בית חגי", אמר. "אנו פועלים בכמה כיוונים מאז שהתרחש האירוע ונמשיך ונפעל עד שנניח יד על המחבלים. מטבע הדברים לא ארחיב. צה"ל יחד עם זרועות הביטחון האחרות פועלים וממשיכים לפעול, עד שנלכוד את הרוצחים שאחראים לאירוע הזה".

שר הביטחון ברק אמר לאחר האירוע כי, "מדובר באירוע חמור וקשה. צה"ל וכוחות הביטחון יעשו הכול כדי לשים את ידם על הרוצחים. ישראל לא תאפשר לאף גורם טרור להרים ראש ותגבה את המחיר מהרוצחים ושולחיהם. מדובר כנראה בניסיון של מחבלים שפלים לפגוע בניסיון להניע תהליך מדיני ולנסות לפגוע בסיכויי השיחות הנפתחות בוושינגטון".

ארה"ב: "מודעים לכך שהפיגוע יכול להשפיע על האווירה בשיחות"

נתניהו שוחח במטוס עם שר הביטחון אהוד ברק, עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי ועם ראש השב"כ, והנחה לפעול ללא שום מגבלה מדינית כדי להגיע לרוצחים ולשולחיהם.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, קיבל עדכון על הפיגוע הרצחני במהלך פגישתו עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. על רקע הקריאות לעצור את השיחות לצד חששות מכך שביטולן ירצה את אותם גורמים עויינים שעומדים מאחורי הפיגוע.

"אנחנו מודעים לכך שהפיגוע היום יכול להשפיע על אווירת השיחות", אמר פי ג'יי קראולי, דובר מחלקת המדינה של הבית הלבן זמן קצר לאחר האירוע. "כמו כן, אנחנו מודעים לכך שיש שחקנים שיוזמים פיגועים כאלה כדי לחבל בשיחות ובאווירה הכללית".

ממועצת יש"ע אמרו בתגובה כי "רה"מ שידע לבטל את ביקורו בארה"ב עקב המשט הטורקי וההרוגים הטורקים שעליו, חייב גם עתה לבטל את ביקורו בארצות הברית, לסובב את מטוסו ולחזור ולהיות בישראל בשעת מתקפת טרור ברברית שכזאת. כשמתקיימות ארבע לוויות אסור לראש הממשלה להשתתף בחגיגות המזוייפות עם משלחי הרוצחים".

פיגוע ירי בקריית ארבע - כל הדיווחים:

חמאס נטל אחריות: מברכים על הירי

הגיע לטפל - וראה שאשתו בין ההרוגים

4 הרוגים בפיגוע ירי בכניסה לקריית ארבע

בהכנת הידיעה השתתפו: תום שרון, משה נוסבאום, ניר דבורי, רוני דניאל, אוהד חמו ואהרון ברנע

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק