"הטרור לא יקבע עתיד ההתיישבות"

הפיגוע הערב שבו נהרגו ארבעה ישראלים בדרום הר חברון אירע רגע לפני תחילת פסגת השלום בין ישראל לפלסטינים. בחמאס הסירו מעצמם תחילה את האחריות, אך מאוחר יותר הודיעו: "אנו מברכים על הפעולה, ונוטלים אחריות לביצועה". ביש"ע קוראים לרה"מ לשוב ארצה "כשם שנהג בתקרית המשט הטורקי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת הערב בוושינגטון, לאחר שעודכן בפרטי הפיגוע שבו נהרגו הערב ארבעה ישראלים סמוך לקריית ארבע. יועץ התקשורת שלו פרסם הודעה בשמו לפיה "לבו של נתניהו יוצא אל הנרצחים ואל משפחותיהם. אני שולח מסר של אחווה וחיזוק לכל אחינו ואחיותנו ביהודה ושומרון".

נתניהו צפוי להבהיר למזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון שהרצח מוכיח את הצורך לעמוד על דרישות הביטחון המחמירות של ישראל ושלא תהיה בהן פשרה. עם זאת ציין כי הטרור לא יקבע את עתיד ההתיישבות.

נתניהו שוחח במטוס עם שר הביטחון אהוד ברק, עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי ועם ראש השב"כ, והנחה לפעול ללא שום מגבלה מדינית כדי להגיע לרוצחים ולשולחיהם.

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, קיבל עדכון על הפיגוע הרצחני במהלך פגישתו עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. על רקע הקריאות לעצור את השיחות לצד חששות מכך שביטולן ירצה את אותם גורמים עויינים שעומדים מאחורי הפיגוע.

"אנחנו מודעים לכך שהפיגוע היום יכול להשפיע על אווירת השיחות", אמר פי ג'יי קראולי, דובר מחלקת המדינה של הבית הלבן זמן קצר לאחר האירוע. "כמו כן, אנחנו מודעים לכך שיש שחקנים שיוזמים פיגועים כאלה כדי לחבל בשיחות ובאווירה הכללית".

ממועצת יש"ע אמרו בתגובה כי "רה"מ שידע לבטל את ביקורו בארה"ב עקב המשט הטורקי וההרוגים הטורקים שעליו, חייב גם עתה לבטל את ביקורו בארצות הברית, לסובב את מטוסו ולחזור ולהיות בישראל בשעת מתקפת טרור ברברית שכזאת. כשמתקיימות ארבע לוויות אסור לראש הממשלה להשתתף בחגיגות המזוייפות עם משלחי הרוצחים".

על רקע השיחות: ארבעה הרוגים בפיגוע הירי

ארבעה בני אדם נהרגו הערב בפיגוע ירי בכניסה להתנחלות קריית ארבע, בצומת בני נעים על כביש מספר 60, סמוך לחברון. ההרוגים נפצעו תחילה באורח קשה, אך מתו מפצעיהם. ביניהם גם אישה בהריון.

שניים מההרוגים הם בני זוג, תושבי ההתנחלות בית חגי הסמוכה. שני ההרוגים האחרים הם טרמפיסטים שעלו איתם לרכב. לפי מידע ראשוני, רשיון נסיעת הנשק של אחד ההרוגים נשלל לאחרונה. מקורביו זועמים וטוענים כי לו היה לו נשק - הפיגוע היה נמנע.

בחמאס ממהרים להסיר מעצמם אחריות

הירי בוצע כנראה מרכב חולף לעבר רכבם של הארבעה, מכיוון מערב. סריקות נערכות אחר היורים. בצה"ל חושדים כי היורים ירו לכיוון הרכב, פגעו בנוסעים, ואז התקרבו לרכב ווידאו את ההריגה. מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי "ארבעת הנוסעים ישבו באותו רכב".

בארגון החמאס מיהרו להטיל את האחריות לביצוע הירי על ארגון חללי אל אקצה, התנהלות מוכרת מצד התנועה. באחד מאתרי האינטרנט של החמאס דווח גם כי ארגון "גדודי חללי אל-אקצה" הוא שנטל את האחריות לפיגוע הערב.דובר מטעם הארגון בשם "אבו מחמוד" צוטט באתר האינטרנט באומרו כי "הלוחמים שביצעו את הפעולה שבו בשלום". לדבריו, "הפעולה בוצעה בתגובה על המשך הפעולות של ישראל בכפרים הפלסטיניים בגדה המערבית". הוא הזהיר את ישראל ש"לא להוסיף שמן למדורה".

בהכנת הידיעה השתתפו: תום שרון, משה נוסבאום, ניר דבורי, רוני דניאל, אוהד חמו ואהרון ברנע

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק