ועדת טירקל אישרה את מינוי הרמטכ"ל

כשבוע לאחר שהודיע שר הביטחון על מינוי יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל הבא, החליטו חברי הוועדה למינוי בכירים בשירות הציבורי כי אין מניעה שאלוף פיקוד דרום יחליף את רא"ל גבי אשכנזי. המינוי צפוי להגיע לממשלה ביום ראשון הקרוב

הוועדה למינוי בכירים בשירות הציבורי, בראשות שופט העליון בדימוס יעקב טירקל, הודיעה הבוקר לממשלה שאין מניעה למנות את האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. המינוי צפוי להגיע לממשלה ביום ראשון הקרוב.

אתמול הציג הרמטכ"ל גבי אשכנזי לאלופים את גרסתו לפרשת המסמך. הוא סיפר שכבר בתחילת השנה דיווחו לו גורמים שונים, בהם בועז הרפז, על התערבות בהליך מינוי הרמטכ"ל. על פי גרסת אשכנזי הוא בחר לגנוז את המסמך כי חשש שהוא יעורר מהומה בצה"ל.

סיפור המסמך, מבחינת הרמטכ"ל, נפתח בתחילת שנת 2010. אז פנו אליו ואל לשכתו גורמים שונים, בתוך צה"ל ומחוצה לו, אשר דיווחו על התערבות כלשהי בהליך מינוי הרמטכ"ל הבא.

אחד מאותם מדווחים הוא סא"ל במיל' בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך. הרמטכ"ל הבהיר לאלופים כי הוא הכיר את הרפז במהלך השירות הצבאי, וכי אין לו - למרות שמועות בנושא - עסקים משותפים כלשהם עמו. "חשוב לי להבהיר כי לא היו ביני לבין הרפז קשרים עסקיים או אחרים וכי הוא אינו מבאי ביתי".

החליט לגנוז את המסמך אחרי שהראה אותו לאייזנקוט וגנץ

הפרק הבא בסיפור נפתח בסוף חודש אפריל. "בועז הרפז העביר את המסמך המדובר לאלוף משנה ארז וינר, אשר צילם ממנו עותק והחזיר את המקור לבועז, לפי בקשתו. מאוחר יותר הראה לי ארז את המסמך, שתוכנו תאם לדיווחים שהגיעו לאוזניי ממקורות שונים", אמר הרמטכ"ל לאלופים.

בשלב זה, פנו האלופים אייזנקוט וגנץ, כל אחד ביוזמתו, לאשכנזי והביעו את חששם מחרושות השמועות בנושא. הרמטכ"ל הראה להם את המסמך, כשהוא סבור שהמסמך אמיתי לחלוטין ותוכנו תואם את המציאות.

לאחר שחשף את תוכנו בפני שני האלופים, אשכנזי החליט לגנוז את המסמך כדי לא להפיל את צה"ל למהומה שבה הוא נמצא כיום. עד היום לא ברור מדוע בחר לא לשתף את ראש הממשלה ואת שר הביטחון בתוכנו.

האלופים קוראים לחקירה מלאה

לפי הפרק האחרון בסאגת הרמטכ"ל והמסמך, "אלוף משנה ארז וינר שיתף בתוכן המסמך את אלוף משנה במיל' גבי סיבוני, שמאוחר יותר בחר על דעתו וללא אישור, תיאום או הכוונה, להעביר את המסמך לתקשורת", הוסיף אשכנזי בפורום המטכ"ל.

האלופים, לאחר ששמעו את דברי הרמטכ"ל, שיבחו אותו על גילוי הלב. הם הדגישו את החשיבות בכך שחקירת המשטרה תעמיק ותיסוב לא רק סביב זיוף המסמך, אלא תמצא את כל האמת, השורשים והכוונות מאחורי המסמך. 

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

הרפז הודה: אני זייפתי את מסמך גלנט

לראשונה: חושף "מסמך גלנט" מדבר

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה" 

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק