אשכנזי לאלופים: כך פורסם "מסמך גלנט"

הרמטכ"ל אשכנזי הסביר היום בפורום המטכ"ל לאלופים, את השתלשלות פרשת "מסמך גלנט". הוא הסביר כיצד הגיעו אליו דיווחים שונים על המסמך, גם מבועז הרפז, וכיצד התגלגל עותק שלו לידי סיבוני - שמסר אותו לתקשורת

מסביר את הצד שלו: הרמטכ"ל גבי אשכנזי שטח היום בפני אלופי פורום המטכ"ל את גרסתו להשתלשלות אירועי "מסמך גלנט" - מהרגע שנודע לו על קיומו ועד הרגע בו פורסם בחדשות 2.

סיפור המסמך, מבחינת הרמטכ"ל, נפתח בתחילת שנת 2010. אז פנו אליו ואל לשכתו גורמים שונים, בתוך צה"ל ומחוצה לו, אשר דיווחו על התערבות כלשהי בהליך מינוי הרמטכ"ל הבא.

אחד מאותם מדווחים הוא סא"ל במיל' בועז הרפז, החשוד בזיוף המסמך. הרמטכ"ל הבהיר לאלופים כי הוא הכיר את הרפז במהלך השירות הצבאי, וכי אין לו - למרות שמועות בנושא - עסקים משותפים כלשהם עמו. "חשוב לי להבהיר כי לא היו ביני לבין הרפז קשרים עסקיים או אחרים וכי הוא אינו מבאי ביתי".

החליט לגנוז את המסמך אחרי שהראה אותו לאייזנקוט וגנץ

הפרק הבא בסיפור נפתח בסוף חודש אפריל. "בועז הרפז העביר את המסמך המדובר לאלוף משנה ארז וינר, אשר צילם ממנו עותק והחזיר את המקור לבועז, לפי בקשתו. מאוחר יותר הראה לי ארז את המסמך, שתוכנו תאם לדיווחים שהגיעו לאוזניי ממקורות שונים", אמר הרמטכ"ל לאלופים.

בשלב זה, פנו האלופים אייזנקוט וגנץ, כל אחד ביוזמתו, לאשכנזי והביעו את חששם מחרושות השמועות בנושא. הרמטכ"ל הראה להם את המסמך, כשהוא סבור שהמסמך אמיתי לחלוטין ותוכנו תואם את המציאות.

לאחר שחשף את תוכנו בפני שני האלופים, אשכנזי החליט לגנוז את המסמך כדי לא להפיל את צה"ל למהומה שבה הוא נמצא כיום. עד היום לא ברור מדוע בחר לא לשתף את ראש הממשלה ואת שר הביטחון בתוכנו.

האלופים קוראים לחקירה מלאה

לפי הפרק האחרון בסאגת הרמטכ"ל והמסמך, "אלוף משנה ארז וינר שיתף בתוכן המסמך את אלוף משנה במיל' גבי סיבוני, שמאוחר יותר בחר על דעתו וללא אישור, תיאום או הכוונה, להעביר את המסמך לתקשורת", הוסיף אשכנזי בפורום המטכ"ל.

האלופים, לאחר ששמעו את דברי הרמטכ"ל, שיבחו אותו על גילוי הלב. הם הדגישו את החשיבות בכך שחקירת המשטרה תעמיק ותיסוב לא רק סביב זיוף המסמך, אלא תמצא את כל האמת, השורשים והכוונות מאחורי המסמך. 

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

הרפז הודה: אני זייפתי את מסמך גלנט

לראשונה: חושף "מסמך גלנט" מדבר

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"