בכיר בסבא"א לשעבר: "לאירן יש די אורניום לפצצה"

אחרי תקופה ארוכה של מדיניות סובלנית, נשמעת היום ביקורת חריגה וחמורה מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על ההתנהלות האירנית בנושא הגרעין. "תעשיית הגרעין מהווה איום", אומר מי שהיה עד לפני חודש סגן יו"ר סבא"א. "נבואת הזעם" שלו: פצצה תוך 3-5 שנים

קולות אחרים מהאו"ם: שבוע אחרי חנוכת הכור הגרעיני בבושהר, אומרים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי לאירן יש די אורניום מועשר כדי להרכיב פצצה אחת או שתיים. עם זאת, ההערכה בסבא"א כי אירן לא תפנה כבר עכשיו לייצר את הפצצות.

"תעשיית הגרעין האירנית והמשך צבירת האורניום מהווה איום", אמר היום אולי היינונן, מי שכיהן עד לראשית החודש כראש צוות הפקחים של סבא"א וסגנו של ראש הסוכנות, בראיון לעיתון הצרפתי "לה-מונד". למרות זאת, הדגיש כי לטעמו אירן לא תעשה שימוש בשלב זה בכמות המצומצמת של האורניום שברשותה לשם ייצור פצצה.

"הרפובליקה המוסלמית מחזיקה בשלושה טונות אורניום מועשר ברמה נמוכה", צוטט היינונן בראיון לעיתון. "אם תהליך ההעשרה יימשך, תיאורטית יש מספיק חומר לייצור פצצה אחת או שתיים".

ראש צוות הפקחים שפרש בתחילת החודש מתפקידו מסיבות אישיות, נחשב בסבא"א למומחה בנושא אירן. בעבר כבר טען כי חששות המערב מאירן מוגזמות, אולם כעת הוא נשמע אחרת. כך או כך, "נבואת הזעם" של היינונן עוסקת בכך שלאירן ייקח בין שלוש לחמש שנים לייצר פצצת גרעין.

ישראל על הכור: "לא מקובל עלינו" 

בסוף השבוע שעבר חנכה אירן את הכור הגרעיני בבושהר, שהוקם בסיוע רוסיה. התגובה הישראלית למהלך לא אחרה לבוא, ודובר משרד החוץ בירושלים פרסם הצהרה לפיה "הכור הגרעיני באירן לחלוטין אינו מקובל על ישראל". 

"לא ייתכן שמדינה שמפרה באופן כה אלים את האמנות הבינלאומיות תוכל ליהנות מפירות השימוש באנרגיה גרעינית", נמסר עוד בהודעה הישראלית. "על העולם להפעיל עוד לחץ כדי להכריח את האירנים להפסיק כליל את העשרת האורניום".

באירן דחו במהלך השבוע את הטענות לפיהן בכוונתם לפתח נשק גרעיני, והדגישו כי הכוונה היא רק לייצר חשמל בעזרת המתקנים הגרעיניים.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הכור האירני - סיקור מיוחד:

אחמדינג'אד מאיים: "הסטירה שלנו תהיה כואבת וחזקה"

צפו: אירן חוגגת את הפעלת הכור הגרעיני

"כוננות גבוהה באירן מחשש לתקיפה"

מטוס קרב אירני התרסק סמוך לכור בבושהר