קריאה לישראל: דווחו לגורמים בינ"ל על יכולות הגרעין

בזמן שמדינות המערב קוראות להטלת סנקציות כבדות על אירן בנושא הגרעין, עורך יו"ר סבא"א ביקור בישראל בניסיון לשכנע שרים בקבינט הביטחוני לפתוח את תכנית הגרעין הישראלית לפיקוח. בישראל ממשיכים לשמור על מדיניות העמימות הגרעינית ומסרבים לאשר את הדיווחים

הקרייה למחקר גרעיני בדימונה (רויטרס)

יושב ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקייה אמאנו נמצא כעת בביקור בין יומיים בישראל ונפגש עם בכירים בממשלה, כך מדווחות סוכנויות הידיעות הזרות. על פי הדיווח, מנהל אמאנו מגעים עם ישראל בניסיון להביא אותה לפתוח את תכנית הגרעין לפיקוח בינלאומי.

הביקור הנוכחי של אמאנו נועד לשמור על פרופיל תקשורתי נמוך, וזאת לקראת הדיון בחודש הבא בסוכנות לאנרגיה אטומית. על פי הדיווחים, מאיצות המדינות הערביות בארגון לבחון את יכולתה הגרעינית של ישראל.

במהלך הביקור נפגש אמאנו גם עם מספר חברים בקבינט הביטחוני ודן איתם בכמה נושאים אסטרטגים, ביניהם גם הנושא של אנרגיה אטומית. על פי הדיווחים, נועד אמאנו גם עם נשיא המדינה שמעון פרס. ככל הנראה, לא צפוי יו"ר הסוכנות להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ביקורו של יו"ר הסוכנות נועד לעודד את ישראל לחתום על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני, כך מסרו בכירים בממשלה לסוכנות הידיעות AP. הבכירים סירבו להזדהות, וזאת מאחר שלוח הזמנים של אמאנו אמור היה להישאר חסוי. מוקדם יותר השנה שלח אמאנו מכתב לגורמי הביטחון בישראל וקרא להם לפעול לחתימת המדינה על האמנה.

דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית אייאן אברנסל אמר היום בתגובה לפרסום הידיעה כי אמאנו הגיע לישראל כדי "להחליף רעיונות בנושאים בהם יש לישראל אינטרס משותף עם הארגון".

במהלך השנים האחרונות העלו מספר גורמים זרים כי ישראל מחזיקה ביכולת גרעינית, אך עד כה סירבו בישראל לאשר את הדיווחים ונקטו במדיניות של "עמימות גרעינית". הלחצים על ישראל מופעלים במקביל לקריאה של מדינות העולם, ביניהם גם ישראל, להטיל סנסציות קשות על אירן, עקב תוכניתה הגרעינית.