גלנט: מפקד השייטת שהפך לרמטכ"ל

אלוף יואב גלנט יהיה הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. גלנט, יליד יפו שהתגייס לשייטת בשנת 76', עבר שורה של תפקידים ביבשה עד שהגיע לתפקידו כאלוף פיקוד הדרום. הווידאופדיה של חדשות 2: קווים לדמותו של הרמטכ"ל הבא של מדינת ישראל

אלוף יואב גלנט המשמש היום אלוף פיקוד דרום צפוי להתמנות לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, כך הודיע שר הביטחון אהוד ברק, שכינה את גלנט "מהמובחרים שבמפקדי צה"ל". ראש הממשלה ציין כי מינויו של גלנט הוא "המהלך הנכון במטרה להחזיר תפקוד יציב וטוב לצמרת הצבא".

האלוף יואב גלנט נולד ביפו ב-8 בנובמבר 1958. הוא נשוי ואב לשלושה ילדים. בעל תואר ראשון בכלכלה ובמנהל עסקים באוניברסיטת חיפה.

בשנת 1976 התגייס לשייטת 13, בה שירת כלוחם וכמפקד, השתחרר ושב לפקד על היחידה בשנת 1994. שלוש שנים לאחר מכן עלה לדרגת תת-אלוף ופיקד על אוגדת עזה עד שנת 1999.

פיקד על מבצע עופרת יצוקה

בשנים 2001-2002 שימש ראש מטה במפקדת זרוע היבשה, לאחר שכיהן גם כמפקד אוגדת שיריון בפיקוד מרכז. בשנת 2002 מונה לתפקיד מזכירו הצבאי של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון והועלה לדרגת אלוף. שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 2005 מונה לתפקיד מפקד פיקוד דרום, מספר חודשים לאחר תהליך ההתנתקות.

בדצמבר 2008 יצאה ישראל למבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה, תחת פיקודו של גלנט כאלוף פיקוד הדרום. המבצע נחשב להצלחה צבאית בשל הישגיו והשבת השקט ליישובי עוטף עזה והדרום. בשנת 2010 הועלה שמו של גלנט כמועמד לתפקיד הרמטכ"ל, ולאחר שהתברר כי הוא אינו קשור לסערת המסמך שלכאורה נועד להכפיש את שמו של הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי, הודיע שר הביטחון אהוד ברק כי גלנט הוא המועמד המועדף עליו לתפקיד.

גלנט גבר במירוץ לתפקיד על סגן הרמטכ"ל, האלוף בני גנץ, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי ונספח צה"ל בוושינטון האלוף גדי שמני.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק