החשוד בזיוף: "מחפשים שעיר לעזאזל"

אחרי שנחשף המדליף של "מסמך גלנט", במשטרה טוענים עכשיו שהם יודעים גם מי הזייפן עצמו: סגן אלוף במילואים בועז הרפז, קצין סיירת מטכ"ל לשעבר ומי שמילא שורה של תפקידים רגישים באגף המודיעין. הרפז נמצא כרגע בחו"ל, לטענתו באישור חוקרי המשטרה - ומבחינתו מכחיש הכל

זהו סגן אלוף במילואים בועז הרפז, החשוד על פי המשטרה שהוא האיש שזייף את "מסמך גלנט" – וגרם לטלטלה אדירה בצמרת הביטחונית של ישראל.

הרפז הוא איש עסקים בתחום הייעוץ הביטחוני, ששירת בעבר בסיירת מטכ"ל ואחר כך בשורה של תפקידים רגישים במטה אגף המודיעין של צה"ל.

הרפז בתגובה: "מחפשים שעיר לעזאזל"

בשיחה עם יוסי יהושוע מ"ידיעות האחרונות", אמר הרפז ממקום הימצאו בארצות הברית כי "ראיתי את המסמך אבל לא זייפתי ולא הפצתי אותו. אם הייתי יודע לכתוב מסמך אסטרטגי כזה, הייתי מחליף מקצוע. מחפשים שעיר לעזאזל".

חוקרי היאחב"ל הוציאו בסוף השבוע צו מעצר נגד בועז הרפז, השוהה בארה"ב, אולם הוא טוען כי המשטרה ידעה על נסיעתו ולא עיכבה אותה.

עניינו של הרפז מותיר את הפרשה הזו על סדר היום: אם הוא באמת הזייפן, נשאלת השאלה אם היו לו שותפים בכתיבת המסמך והפצתו, ומה הייתה מטרתו בכתיבת המסמך. בהקשר זה, תיבדק האפשרות שאולי הוא רצה ליצור מהומה בבחירת הרמטכ"ל החדש, מהומה אשר אולי תוביל לבחירת מועמד מבחוץ.

לראשונה: חושף "המסמך" מדבר

אלוף משנה במילואים ד"ר גבי סיבוני, שמסר לראשונה את "מסמך גלנט" לתקשורת התראיין אמש לראשונה בתכניתנו "אולפן שישי" לאחר חשיפת המסמך שהסעיר את צה"ל והמערכת הביטחון.

סיבוני סיפר כי המסמך המדובר הסתובב במשך חודשים במטה הכללית ובמפקדות צה"ל. "שמעתי עליו לפני מספר חודשים", התוודה, "אך ראיתי אותו לפני מספר שבועות לאחר שקיבלתי אותו מאחת הלשכות של צה"ל".

סיבוני הדגיש כי סיפר למשטרה מאיזה לשכה התקבל המסמך, ולמרות הדיווחים לפיהם המסמך הגיע לידיו מלשכת הרמטכ"ל הוא אינו אישר זאת. "אני יכול להגיד שלא קיבלתי את המסמך מסביבתו או לשכתו של אייזנקוט, שהכיר כבר את המסמך והגיב עליו בחומרה".

"תוכן המסמך לא מזויף"

הסיבה שבעקבותיה בחר סיבוני לפרסם את המסמך היא מתוך דאגה למדינה, כך הסביר. "לאחר שהמסמך הגיע אלי לא עמדו בפני שום אפשרויות, זאת מתוך הבנה שתוכנו של המסמך לא מזויף והמציאות שסביבו אינה מזויפת".

"אני קיבלתי את הנייר והחלטתי ולעשות בו שימוש. ידעתי שאני עתיד להיפגע בעניין, מתוך הבנה שהנושא הוא בנפשנו והוא נושא אזרחי חשוב ובידיעה שאני עושה זאת למען המדינה", המשיך סיבוני. לדבריו הצבא לא יכל להוציא את הנושא הזה החוצה והמצב הפך לבלתי נסבל, לכן החליט לפעול בצורה עצמאית.

לדבריו אין ספק שמדובר במסמך אותנטי, שנראה כמו סיכום דיון של מספר אנשים. "מדובר בתכנית עבודה", אומר סיבוני, "הסיפור של הלוגו הוא לא מעניין".

סיבוני הדגיש כי מאס בדיון הציני סביב הפרשה: "השיח מסביב של 'מה יוצא לי מזה', מאסתי בו. אני לא חונכתי ככה ואני לא מחנך כך את ילדיי. אני חושב על מה ייצא למדינה מזה". בסוף מסכם סיבוני כי הוא מקווה שימצאו את המקור ויזהו את המניעים שלו לפרסום המסמך.

אייזנקוט פנה לאשכנזי

גורמים המקורבים לחקירת פרשת "מסמך גלנט" חושפים כי האלוף גדי אייזנקוט פנה לרמטכ"ל גבי אשכנזי לפני חשיפת המסמך והפציר ממנו לפנות לראש הממשלה או ליועץ המשפטי.

אך מסתבר כי למרות פנייתו של האלוף בחר הרמטכ"ל מסיבה לא ברורה, לא לפנות לגורמים והמוסמכים ולספר להם על קיומו של המסמך השנוי במחלוקת.

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

לראשונה: חושף "מסמך גלנט" מדבר

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"