הצצה לסרט שנגנז ע"י משרד הביטחון

אם יש סוד ביטחוני, שידוע רק ליחידי סגולה במדינת ישראל, והפך מזמן לאגדה – זה הסוד הגדול שנצור אצל יצה, תת-אלוף במילואים יצחק יעקב. מה בדיוק יודע האיש הזה שבגללו מערכת הביטחון לא מוכנה להפסיק לרדוף אותו? לראשונה תמונות מהסרט "ממלכת הסוד" שהצנזורה התנגדה לפרסומו

הסיפור המפותל הזה מתחיל בכך שיצה, מי שעמד בראש המחלקה למחקר ופיתוח של משרד הביטחון, ישב בארצות הברית וכתב ספר זיכרונות. בספר הוא פירט את הסוד הגדול העוסק בסיפור  הנוגע לגרעין הישראלי, שעד אז רק לחשו אותו.

הוא לא פרסם את הספר, רק נתן עותקים מכתב-היד לכמה אנשים, וביקש להתראיין לעיתונאי ישראלי שהבטיח להעביר את תוכן הראיון לאישור הצנזורה. אבל אז, יחיאל חורב, האחראי האגדי על הביטחון במשרד הביטחון, שמע על זה, וכשיצה הגיע ארצה לחגוג את יום הולדתו ה-75 חיכתה לו הפתעה.

תחילה איש לא ידע לאן נעלם, אחר כך התברר שנעצר, ואז התחיל משפט שבסופו נאלץ יחיאל חורב לספוג מפלה. כשהבמאי ניר טויב ערך על הפרשה סרט בשם "ממלכת הסוד", במערכת הביטחון שוב ניסו לפסול חלקים גדולים ממנו. טויב החליט להלחם. בסיוע גופי תקשורת רבים, ביניהם וטען, "מערכת הביטחון לא מנסה להגן על סודות ביטחוניים, אלא רק על האגו של אנשיה".

אחרי פנייה לבג"צ, אושר הסרט לפרסום, שיוקרן מחר בערב בערוץ 8. הנה הצצה, בפעם הראשונה לתמציתו של הסרט שהצנזורה התנגדה שתראו בגרסתו המלאה.

כבר הצטרפתם לחדשות 2 בפייסבוק?

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: יצחק יעקב (יצה) הורשע בעבירה של מסירת ידיעה סודית ללא סמכות. אין מדובר בעבירה פעוטה כפי שמוצג בתקשורת, אלא בעבירה שעונשה עד 15 שנות מאסר.

כב' השופט בנימיני קבע בפסק הדין "הידיעות הסודיות שחשף הנאשם הן מן הסודות הכמוסים והרגישים ביותר שבמדינת ישראל, שלא פורסמו מעולם, והתברר כי אפילו בעלי רקע ביטחוני עשיר לא נחשפו לידיעות סודיות אלו. המניע שהביא את הנאשם לביצוע העבירות בהן הורשע, היה השאיפה לחשוף חלקו הוא בנושאים סודיים שונים, קרי אינטרס אישי צר, אשר בפירוש עומד בניגוד לאינטרס הציבורי".

השופט טל הוסיף "תיאורו כמרגל תואם את הוראת החוק, ובאותו זמן גם את העבירה שבה הורשע, גם תיאור הנאשם בפרסומים כמי שבגד במדינה, לא היה מופרך מעיקרו". המלמ"ב ממונה על שמירת הביטחון בנושאים החשובים ביותר לביטחון המדינה, והוא עושה זאת במלוא האובייקטיביות והמקצועיות הנדרשים מחשיבות הנושאים.