לראשונה: חושף "מסמך גלנט" מדבר

המקור שהעביר לידי חדשות 2 את "מסמך גלנט", אל"מ במיל' ד"ר גבי סיבוני, מסר את גרסתו לחוקרי המשטרה ולא מצטער על חשיפת המסמך. בראיון ראשון הוא מסביר מדוע פעל: "עשיתי זאת למען המדינה"

אלוף משנה במילואים ד"ר גבי סיבוני, שמסר לראשונה את "מסמך גלנט" לתקשורת מתראיין לראשונה לאחר חשיפת המסמך שהסעיר את צה"ל והמערכת הביטחון.

סיבוני מספר כי המסמך המדובר הסתובב במשך חודשים במטה הכללית ובמפקדות צה"ל. "שמעתי עליו לפני מספר חודשים", מתוודה סיבוני, "אך ראיתי אותו לפני מספר שבועות לאחר שקיבלתי אותו מאחת הלשכות של צה"ל".

סיבוני מדגיש כי סיפר למשטרה מאיזה לשכה התקבל המסמך, ולמרות הדיווחים לפיהם המסמך הגיע לידיו מלשכת הרמטכ"ל הוא אינו מאשר זאת. "אני יכול להגיד שלא קיבלתי את המסמך מסביבתו או לשכתו של אייזנקוט, שהכיר כבר את המסמך והגיב עליו בחומרה".

"תוכן המסמך לא מזויף"

הסיבה שבעקבותיה בחר סיבוני לפרסם את המסמך היא מתוך דאגה למדינה, כך מסביר. "לאחר שהמסמך הגיע אלי לא עמדו בפני שום אפשרויות, זאת מתוך הבנה שתוכנו של המסמך לא מזויף והמציאות שסביבו אינה מזויפת".

"אני קיבלתי את הנייר והחלטתי ולעשות בו שימוש. ידעתי שאני עתיד להיפגע בעניין, מתוך הבנה שהנושא הוא בנפשנו והוא נושא אזרחי חשוב ובידיעה שאני עושה זאת למען המדינה", מסביר סיבוני. לדבריו הצבא לא יכל להוציא את הנושא הזה החוצה והמצב הפך לבלתי נסבל, לכן החליט לפעול בצורה עצמאית.

לדבריו אין ספק שמדובר במסמך אותנטי, שנראה כמו סיכום דיון של מספר אנשים. "מדובר בתכנית עבודה", אומר סיבוני, "הסיפור של הלוגו הוא לא מעניין".

סיבוני מדגיש כי מאס בדיון הציני סביב הפרשה: "השיח מסביב של 'מה יוצא לי מזה', מאסתי בו. אני לא חונכתי ככה ואני לא מחנך כך את ילדיי. אני חושב על מה ייצא למדינה מזה". בסוף מסכם סיבוני כי הוא מקווה שימצאו את המקור ויזהו את המניעים שלו לפרסום המסמך.

אייזנקוט פנה לאשכנזי

גורמים המקורבים לחקירת פרשת "מסמך גלנט" חושפים כי האלוף גדי אייזנקוט פנה לרמטכ"ל גבי אשכנזי לפני חשיפת המסמך והפציר ממנו לפנות לראש הממשלה או ליועץ המשפטי.

אך מסתבר כי למרות פנייתו של האלוף בחר הרמטכ"ל מסיבה לא ברורה, לא לפנות לגורמים והמוסמכים ולספר להם על קיומו של המסמך השנוי במחלוקת.

צו מעצר נגד החשוד

במשטרה חושדים שפיצחו את זהותו של החשוד בזיוף המסמך, ועל פי דיווחים הוגש נגדו כבר צו מעצר. על פי הדיווחים, החשוד במעשה שהה בתקופה האחרונה מספר פעמים מחוץ לגבולות המדינה - ככל הנראה במסגרת עסקיו. החשוד היה בעברו קצין זוטר בעת שהשתחרר מהצבא והתקדם במסגרת שירות המילואים לדרגת סגן-אלוף.

במהלך שירותו הסדיר הוא שירת ביחידה מובחרת, אולם בימים אלה הוא אזרח ואיש עסקים כבן 35. למרות הפרטים הרבים המצויים בידי המשטרה, שמו של האיש עדיין לא פורסם, והמשטרה חוקרת מה היה המניע מאחורי המעשה לכאורה.

רוצים לקבל עוד עדכונים בפרשת גלנט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מסמך גלנט" - סיקור מיוחד:

גם מקורבו של אשכנזי בין הנחקרים

הרמטכ"ל העיד: נקלתי במסמך לפני שבועות

המשטרה: לא זקוקים ל"מסמך גלנט"

פרשת גלנט: אבי בניהו נחקר במשטרה

ערוץ 2 נדרש למסור "מסמך גלנט"

גלנט מנסה לסכסך בין ברק לרמטכ"ל?

מסמך גלנט - רק קצה הקרחון

מקור המסמך - "אמין, מוכח ופורה"